• Dramatický kroužek navštívil divadlo ve Zlíně

  28. 6. 2017

  Tereza Langerová

  FOTOGALERIE

  Dne 26. 6. 2017 jsme se s dramatickým kroužkem vydali do Městského divadla Zlín podívat se do zákulisí. Hned na začátku nás mile přivítala paní Markéta Pospíšilová, která nás provedla po celém divadle a řekla nám i něco o jeho historii. Nejdříve jsme se šli podívat na pódium, kde se zrovna chystala scéna na divadelní hru Opici Žofku, která měla za chvíli začít. Poté jsme zamířili pod pódium, kde jsme viděli veškeré zařízení divadla. Šli jsme se také podívat do dílny. Zde jsme se mohli podívat na některé, již skoro dodělané kulisy a na návrhy kulis, které se měli teprve vyrobit. Nakoukli jsme i do místnosti, kde se kulisám dodává už konečný vzhled, tedy kde se kulisy malují. Viděli jsme také, kde se šijí kostýmy a kde se dělají čelenky nebo klobouky. Divadlo má i dva menší sály. Studio Z (Z jako Zlín) a ještě menší komornější studio, kde jsou i stolky a můžete si dát i kávičku či jiné občerstvení. Výlet jsme zakončili sladkou tečkou ve formě zmrzliny. Nabytí dojmů jsme se vrátili do školy a předávali zážitky našim spolužákům.

 • Organizace posledního týdne školní docházky

  23. 6. 2017

  Zdeněk Vlk

  Pondělí 26. 6. – čtvrtek 29. 6. 2017

  Výuka bude probíhat s třídním učitelem: žáci 1. stupně budou mít 4 vyučovací hodiny (do 11:20 hodin), žáci 2. stupně 5 vyučovacích hodin (do 12:10 hodin).

  O dalších třídních aktivitách jsou rodiče informování prostřednictvím žákovské knížky.

  Pátek 30. 6. 2017

  Slavnostní ukončení školního roku s předáním vysvědčení: vyučovací den bude ukončen v 9:30 hodin.

 • Připravujeme Valašskou kuchařku

  23. 6. 2017

  Zdeňka Krmášková

 • Druháci a třeťáci na výletě v Dino Parku

  19. 6. 2017

  Martina Vajďáková

  FOTOGALERIE

  Konečně je to tady. Náš výlet. Druháci a třeťáci už se nemohli dočkat 14. června. Svačiny jsou nachystány, sportovní oblečení připraveno. Už zbývá dorazit do Kašavy ke zbrojnici. Před osmou hodinou ráno se zde všichni scházíme a vyrážíme za dobrodružstvím.

  První zastávka je ve Vyškově v ZOO parku. Zde nás převáží Dinoexpress do Dino Parku. Příjezd do parku byl jako krok do minulosti. Všude samí dinosauři vydávající zvuky. Procházíme parkem, zastavujeme se na dětských hřištích, kde odpočíváme.  4D kino nás láká k neobvyklé podívané. Zažíváme dinosauří příběh naplno. Přímo na nás padají kameny, skáčou a létají dinosauří. Naštěstí po sundání 4D brýlí se opět vracíme do reality.

  Dinoexpress nás převáží zpět do ZOO parku. Zde si celý park procházíme. Vidíme různá zvířata, mezi nimi i pyšnícího se páva. Ještě nejsme u konce, nasedáme opět do autobusu a míříme do Olomouce na Svatý Kopeček.

  Hned vedle místní ZOO je náš další cíl. Lanový park Veverák. Děti tvoří skupinky po 6 a přebírají si je zkušení instruktoři.  Děti si zkouší přepínání karabin, a jakmile už to zvládají, jdou na juniorskou dráhu. Ve tvářích dětí je vidět napětí. Postupně jsou na dráze všichni. Někteří rychlí a šikovní zvládnou dráhu projít i třikrát.

  Nyní už nám zbývá úkol poslední. Je to cesta domů. Plní dojmů a zážitků z výletu jsme se rozloučili a těšíme se na další výlet.

 • Deváťáci obhájili své absolventské práce

  15. 6. 2017

  Zdeněk Vlk

  FOTOGALERIE

  V úterý 13. 6. a ve středu 14. 6. probíhaly ve škole obhajoby absolventských prací, na kterých od listopadu pracovali žáci 9. třídy.

  Žáci vypracováním dokazují schopnost dlouhodobější samostatné práce, vyhledávání a zpracování informací, schopnost napsat vlastní úvahu na dané téma, zpracovat text pomocí textového programu a prezentovat svou práci před veřejností.

  Absolventské práce

  Jméno žáka Absolventská práce (pdf)
  Dočkalová Petra Sbor dobrovolných hasičů Držková
  Fryšarová Kristýna Trumpeta a já
  Jarcovják Jindřich Florbal a Orel Kašava
  Kaška Michal Horská kola
  Knedla Martin Kynologie
  Kolář Jiří Vývoj her
  Kruťa Michal Zvěř v našem okolí
  Langerová Tereza Život strýce, Josefa Mňačka
  Maděrová Kateřina Štěstí
  Machalová Alena ZOO Zlín
  Marušák Jan Srstnatá zvěř a druhy loveckých psů
  Řezníčková Vendulka Kašava – vesnice roku 2016
  Sousedíková Tereza Kočkovité šelmy
  Štěpánová Pavlína Cesta životem Kláry Černochové
  Štrihová Lucie Western, westernové ježdění
  Tomáš Jakub RC modely

   

 • Fotosoutěž 2017

  13. 6. 2017

  Martin Vávra

  FACEBOOK ŠKOLY

  FOTOSOUTĚŽ 2017 - NEJLEPŠÍ JARNÍ FOTKA - CENA FACEBOOKU

  Vážení návštěvníci webových stránek a především facebookového profilu ZŠ a MŠ Kašava,

  Žákovský parlament ZŠ a MŠ Kašava vyhlásil v letošním školním roce fotosoutěž – „Nejlepší jarní foto“. Do soutěže se mohli přihlásit všichni žáci i učitelé. Soutěžních fotografií je opravdu mnoho.

  Soutěžící nyní budou bojovat o dvě ceny:

  1. Cenu odborné poroty (složena z učitelů školy)

  2. Cenu facebooku

   

  Nyní je to tedy na Vás!

  Vyberte na facebookovém profilu školy fotografii, která se Vám nejvíc líbí a dejte jí svůj lajk (to se mi líbí 😊). Fotografie, která bude mít nejvíce lajků vyhrává.

  Lajkovat můžete od 13. 6. 2017 do 26. 6. 2017 do 12:00.  

 • Rozloučení s předškoláky

  13. 6. 2017

  Petra Minaříková, Petra Bořutová

  FOTOGALERIE

  Ve čtvrtek 8. 6. 2017 jsme připravily pro děti, co odcházejí do školy „Rozloučení s předškoláky“ s překvapením.

  Hned po obědě jsme šli na autobus, který nás dopravil do Vlčkové, odkud jsme šli pěšky vzhůru směr HRAD LUKOV. Po cestě jsme objevovali krásy přírody a zvířátka, která v ní bydlí.

  Po příchodu na hrad jsme si dali svačinku, abychom doplnili energii. Po jídle děti prozkoumaly místní hřiště. Až byly všechny děti najezené, tak jsme si šli prohlédnout samotný hrad. Zde se dětem velmi líbilo, také historie hradu byla pro ně velmi zajímavá. Na hradě jsme objevili šifru, která nás měla dovést k pokladu.

  Zpáteční cestu jsme šli směr Lukov. Odtud jsme jeli opět autobusem. Po příjezdu do Kašavy jsme šli do cukrárny. Děti si zde koupily za své kapesné od rodičů různé dobrůtky.

  Po návratu z cukrárny jsme s dětmi rozdělali oheň a opekli si špekáčky. Poté ještě děti využily teplého počasí a hrály na honěnou a schovávanou na zahradě.

  S blížícím se večerem, jsme dětem řekly, že jsme rozluštily šifru. Poté, co jsme jim řekly, co v šifře stálo: musí prolomit kletbu, která vynese poklad z podzemí na zem. Děti neváhaly a hned se pustily do zaklínadla na prolomení kletby. Když bylo zaklínadlo vyřčeno, vydaly se hledat poklad, který našly na zahradě ZŠ. Když společnými silami otevřely kouzelnou truhlici, tak oněměly úžasem…

  Kromě sladkostí tam byl i „spinner“ (nejmodernější antistresová hračka pro děti, určena pro trénink trpělivosti).

  Když jsme přišli do školky, každé z dětí se šlo osprchovat, vyčistit zoubky a už mohla začít „pyžamová párty“ s diskotékou. Pak jsme se dívali ještě na kousek pohádky a hurá do postýlek…

  Byl to úžasný den jak pro děti, tak i pro nás.

 • Barevné dny

  12. 6. 2017

  Martin Vávra

  FOTOGALERIE

  VÝSLEDKY

  V minulém týdnu pořádal žákovský parlament akci Barevné dny. Podívejte se kolik žáků bylo oblečeno v jednotlivých barvách a také do fotogalerie, jak nám to slušelo :-)

   

 • Květen - měsíc kedlubny

  9. 6. 2017

  Barbora Michálková

  FOTOGALERIE

  Když nastal květen, v naší Zdravé školní jídelně se začala objevovat jídla z kedlubny. Čím to bylo?  No, bylo to tím, že právě květen byl věnován naší známé a všemi oblíbené kedlubně.

  Kedlubna přináší do našeho jídelníčku mnoho prospěšných vitamínů a minerálů. Má vysoký obsah vitamínů skupiny B, například vitaminu B6 a hlavně kyseliny pantothenové. Kedluben má vysoký obsah železa, hořčíku, a manganu.

  Určitě ji všichni známe v syrovém stavu, ale věřte, že tepelné zpracování této nenápadné, ovšem velmi oblíbené zeleniny je až překvapující. Naše paní kuchařky z ní kouzlily kedluben á la zelí, polévky, a také přílohy.

  Nám všem ve škole chutná tak, že jsme si koupili sazenice a naši milí páťáci ji vysadili na školní zahrádce. Těšíme se na první ochutnávku. Také jsme nezůstali nic dlužni výtvarnému zpracování. Žáci tvořili kedlubny z papíru, které nám pak zdobily výstavku v jídelně. /viz fotogalerie/

  Chutný měsíc to byl…

  A co přináší červen? Květák se nám začne vyskytovat na talíři…. mňam!

 • Vycházka za vstavači

  9. 6. 2017

  Zdeňka Krmášková

  FOTOGALERIE

  Na středu 7. června byla plánována další vycházka za chráněnými rostlinami v našem okolí. Cílem naší výpravy byly vstavače.

  O půl jedné skupina čtrnácti žáků a šesti dospělých odcházela od školy směrem k přehradě. Cesta strání do kopce byla prověrkou fyzických sil. Asi za 40 minut jsme stáli nad přehradou a obdivovali skvosty naší přírody. Prstnatec májový, bradáček vejčitý, vemeník dvoulistý, lilie zlatohlavá i plavuň vidlačka byly v centru našeho obdivu. Kromě chráněných rostlin jsme obdivovali i další druhy - různé kapradiny, udatnu lesní, orlíčky nebo sbírali červené jahůdky.

  Zpáteční cesta byla plná překážek. Ale vše jsme zvládli bez úrazu a užívali jsme si krásného slunečného počasí. Ve tři hodiny už jsme byli zase zpět v rušné civilizaci.

 • Divadélko Provaz zahrálo pro veřejnost

  7. 6. 2017

  Pavla Holíková

  FOTOGALERIE

  Ve čtvrtek 25. 5. zahrál dramatický soubor Provaz své poslední představení sezóny pro rodiče a veřejnost. Pohádka Lotrando a Habiba měla velký úspěch, všichni účinkující podali skvělé výkony a zdálo se, že počáteční tréma nových členů už vymizela. Navíc si jako překvapení mladí herci připravili krátké pásmo scének inspirovaných Zdeňkem Izerem, které si sami a bez cenzury nacvičili.

  Musím vyzdvihnout především improvizační schopnosti Jirky Topiče, který hrál tak, že divákům tekly slzy smíchu. Velké poděkování patří deváťačkám Lucce Štrihové, Petře Dočkalové a Terce Langerové za pomoc při vedení kroužku, děkuji také všem ostatním členům za píli, spontánnost a příjemná páteční odpoledne…

   

 • Čtvrťáci na hradě Lukov

  7. 6. 2017

  Pavla Holíková

  FOTOGALERIE

  Na Den dětí si žáčci 4. třídy nadělili třídní výlet. Vydali jsme se pěšky na hrad Lukov.

  Skupinu turistů doprovázel zkušený horal a psovod Aleš Holík, z řad rodičů zkušená horalka a psovodka paní Jana Janků. Aby nás nenapadla divá zvěř, měli jsme s sebou fenku německého ovčáka Quenny a fenku zlatého retrievera Lailu. Hodný pan řidič nám zastavil na špici v zimě nesjízdné Rabliny a odtud už nás nohy nesly cestou necestou.

  Prvním zastavením byly Králky, kde skupinky plnily zadané úkoly- skládaly text rozstříhané pověsti týkající se Králek, luštily tajenku a hledaly bájnou podkovu, kterou dle pověsti ve skále obtiskl kůň lovkyně ženoucí bílou laň. K hradu už to bylo coby kamenem dohodil, proto jsme k všeobecnému nadšení zvolili zkratku do prudkého kopce. Na hradě děti poskotačily na dětském hřišti a utratily všechny peníze, které jim důvěřiví rodiče svěřili. Syn paní učitelky Krmáškové nás poté hradem odborně provedl. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací a skupinky mohly zpracovat další část úkolu - vytvářely správné názvy částí hradního komplexu z přesmyček, přemýšlely nad řemesly, stavbami Karla IV. i římskými číslicemi.

  Děti jsou děti, a proto již všichni netrpělivě třímali špekáčky v upocených dlaních a po skončení výkladu nadšeně prchali k ohništi. Po obědě v trampském stylu utratili i ti uvážlivější zbytek peněz a šlo se zpět na Vlčkovou. Tam si děti zařádily na dětském hřišti a osvěžily se v místním přírodním koupališti (většina pouze nohy, někteří tam spadli celí..).

  Výlet se vydařil díky krásnému počasí, znalosti doprovázejících horalů a k dobré náladě přispěla i přítomnost bývalého spolužáka Toma Marušáka a budoucího spolužáka Honzy Juráně.

 • Osmáci poznávali Bzenecko

  5. 6. 2017

  Zdeňka Krmášková

  FOTOGALERIE

  Ve vzduchu je již cítit blížící se konec školního roku a tak se osmáci vydali na školní výlet. V pondělí naložili kola na auto panu Hradilovi a v úterý 30. května se vydali vstříc novým zážitkům.  Ubytování bylo zajištěno v turistické základně Littner Bzenec, kde byl i bazén. Protože sluníčko hezky hřálo, byl využíván velmi často.

  První den výletu se jelo na kolech do Bzence. Cesta pískem byla hodně náročná a tak byla vzata útokem cukrárna, aby se všichni osvěžili zmrzlinou. V Bzenci si v zámeckém parku prohlédli Bzeneckou lípu. Podle záznamů již v roce 1604 byla tato lípa přes 500 let stará. Potom se pokračovalo na  kopec Starý hrad. Byl tam nádherný výhled do krajiny.  Večer byla ještě vycházka k Žilkovu dubu. Dub je vysoký 22 metrů, jeho kmen má obvod 4,8 metru a průměr koruny je zhruba 34 metry. Je to největší strom České republiky.

  Další den dopoledne byly netrpělivě očekávány rafty. Po nezbytném připomenutí bezpečnostních zásad všichni nasedli na rafty a vyzkoušeli si pohyb po vodě. Protože počasí bylo velmi vstřícné, všichni si plavbu po Moravě příjemně užili. V podvečer se šlo na Moravskou Saharu. Všechny zaujali nejen mravkolvi a kudlanky, ale i zvláštní rostliny jako kavyl, divizna brunátná či lišejník dutohlávka sobí. Po návratu následovalo nezbytné koupání, tentokrát i za tmy.

  Na poslední den byla zajištěna další zajímavost tohoto regionu – šlapací drezíny v Ratíškovicích. Další cesta směřovala do Modré na Živou vodu.  Celý výlet byl zakončen návštěvou Aquaparku v Uherském Hradišti. Tím končilo třídenní putování po Moravě, ať již po souši, po kolejích nebo po vodě.

  Velké poděkování patří celému realizačnímu týmu rodičů, bez nichž by se výlet neuskutečnil. Jsou to manželé Horsákovi, Šárka Marcoňová., Markéta Čechová, Pavel Hradil, skvělý průvodce Svaťa Nedoma a fotografka Andrea Jurčíková.

 • Okresní přebor v nohejbale

  5. 6. 2017

  Vladimír Drápal

  FOTOGALERIE

  V úterý 30. května proběhl v Základní škole ve Štípě okresní přebor chlapců v nohejbalu.

  V každém družstvu mohli nastoupit tři hráči. Naši školu reprezentovali Michal Kaška, Jirka Kolář a Honza Marušák, všichni žáci deváté třídy.

  Celkem se prezentovalo šest družstev. Turnaje se zúčastnili chlapci z Fryštáku, ze ZŠ Dřevnická ve Zlíně, z pořádající Štípy a naše družstvo. Štípa a Zlín postavily dokonce dvě družstva. Hrálo se systémem každý s  každým a tak výsledek objektivně ukázal na momentální výkonnost družstev.

  Chlapci z naší školy hráli všechna utkání velmi vyrovnaně, bohužel ve většině z odehraných pěti utkání byl v koncovce lepší soupeř. Velmi dobře jsme hráli v poli, chyběl nám však větší důraz na síti. V závěrečném účtování jsme obsadili páté místo, což můžeme považovat za mírné zklamání.

  V každém případě je však třeba naše chlapce pochválit za bojovný a nadšený výkon v odehraných zápasech.

 • Pyžamový den

  2. 6. 2017

  Martin Vávra

  FOTOGALERIE

  Dnes proběhl ve škole pyžamový den. Podívejte se do fotogalerie, jak nám to slušelo :-)

 • ZUŠ Open 2017 v Kašavě

  31. 5. 2017

  Pavlína Štěpánová

  FOTOGALERIE

  V pondělí 30. 5. se v naší škole konalo ZUŠ OPEN 2017. ZUŠ OPEN je celostátní happening Magdalény Kožené, který má za úkol představit a zviditelnit aktivity a práce základních uměleckých škol. 

  Koncert začal v 17:30 v aule školy. Na začátku přivítali diváky Sabinka Pavelková a David Hora, kteří zároveň provázeli celým programem. Jako první vystoupil Dětský pěvecký sbor Slunéčko se svými čtyřmi písněmi z pohádky „AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ“. Šimon Maděra nás znělkou z filmu „Star Wars“ přenesl do světa vesmíru. Společně se souborem fléten a s paní učitelkou Černochovou jsme se podívali na Divoký západ. Holky zahrály znělku z filmu „Sedm statečných“ a také krásnou skladbu You raise me up. Svým zpěvem nás ohromily Lucka Vyvlečková a Peťa Dočkalová. Lucka s písní Tonight z muzikálu „West Side Story“ a Peťa s písní Můj Monte Christo od Karla Svobody. S Kačkou Maděrovou jsme se proletěli světem magie a kouzel, znělkou z „Harryho Pottera“ nás všechny okouzlila. Paní učitelka Černochová společně s Kačkou Maděrovou zahrály znělku z filmu „Růžový panter“.

  Jako poslední vystoupil opět sbor Slunéčko s písní Poslední večeře z muzikálu „Jesus Christ Superstar“. Celý koncert byl zakončen písní I will follow him. Ještě bych chtěla dodat, že to bylo poslední vystoupení sboru v tomto složení. Myslím, že lepší konec už to být nemohl. 

  Velký dík za vše patří paní učitelce Kláře Černochové.

 • Uzávěrka přihlášek na příměstský tábor

  31. 5. 2017

  Zdeněk Vlk

  Vážení rodiče,

  i letos máte možnost přihlásit děti na příměstský tábor, který organizuje spolek Komunitní škola Kašava. Přihlašovat své děti můžete do 9. 6. 2017.

  Termín: 24. 7. - 28. 7. 2017, od 7 do 16 hodin

  Místo: tělocvična ZŠ a MŠ Kašava, okolí školy

  Určeno: dětem 1. - 6. třídy

  Cena: 1 350 Kč

  Více informací a přihláška

 • Přijeli k nám divadelníci z Hradce

  29. 5. 2017

  Jana Šindelářová

  FOTOGALERIE

  Po několika letech k nám v pátek 26. 5. 2017 opět zavítala herecká dvojice z osvědčeného Divadélka pro školy z Hradce Králové. Oba protagonisté předvedli velmi zdařilá představení jak pro malé diváky, tak pro žáky starší.

  Menší děti se zasmály s veverkou Zrzečkou a jejími kamarády a pomohly jí vyčistit zaneřáděný les. Po skončení představení nechali herci děti, aby si vyzkoušely maňáskové loutky, koukly se do zákulisí nebo si jen s nimi povídaly.

  Pro starší čekalo příjemné překvapení v podobě Literárního cestopisu. S velkou nadsázkou a velmi vtipně nám hlavní protagonisté přiblížili světoznámé divadelní hry  – Shakespearova Hamleta, Moliérova Zdravého nemocného, Goldoniho Sluhu dvou pánů, Rostandova veršovaného Cyrana z Bergeracu a Maryšu bratří Mrštíků. I když všechna vybraná díla nebyla komediemi, stačili jsme se dobře bavit a smát se, ale nebyla nouze ani o vážné momenty. Šedesát minut uplynulo jako voda a bylo až s podivem, že i starší obecenstvo se zvedalo z židliček jen pomalu.

  Za hodnotný zážitek a poučení děkujeme Tomáši Klementovi a Alexandru Andrejsovi, přejeme jim hodně dalších hereckých úspěchů a věříme, že jsme se neviděli naposledy. Někdy příště na shledanou!

 • Páťákoviny v Lukově

  29. 5. 2017

  Barbora Michálková

  FOTOGALERIE

  Dne 23. 5. 2017 se naši páťáci zúčastnili sportovního dopoledne na ZŠ Lukov. Akce byla směřována k seznámení se budoucích spolužáků ze ZŠ Lukov a ZŠ Fryšták.

  Žáci byli náhodně promíchání do družstev, aby se poznali a společně se naučili spolupracovat. Nejprve se seznamovali pří plnění úkolů v podobě šifry a malování svých erbů. Poté byly připraveny sportovní hry družstev v tělocvičně – opičí dráha, slalom, střelba na cíl či plnění obratnosti se lžičkou a míčkem. Vůbec nešlo o výkony nebo o vítězství, důležitější bylo, navázat nová přátelství, což se určitě podařilo a akce měla úspěch.

  Moc se nám na Lukově líbilo a budeme se těšit, že se s některými žáky potkáme u nás na ZŠ v Kašavě.

 • Pasování prvňáčků na čtenáře

  29. 5. 2017

  Věra Mitrengová

  FOTOGALERIE

  Ve čtvrtek 18. května se jako každý rok uskutečnilo slavnostní „Pasování prvňáčků“ na čtenáře. Král Knihomol podrobil děti těžké zkoušce čtení. Jeho krutost je pověstná v celém  království. Kdo neumí číst, je o hlavu kratší. Naštěstí se ale pasování zúčastnili samí šikovní prvňáčci, kteří všem dokázali, že si zaslouží být právoplatnými členy knihomolského společenství.

  Všem našim malým čtenářům přejeme, ať v knihách zažijí spoustu nádherných příběhů. Za účast děkuji všem přítomným hostům. Velké poděkování patří všem, kteří se na přípravě a realizaci spolupodíleli.

stránka:

Novinky

Kontakt

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace
Email školy: reditel@zsamskasava.cz
Telefon: +420 731 440 493
Adresa školy: Kašava 193,
763 19 Kašava

Čtvrtek 29. 6. 2017