• Krmíme zvířata i sebe

• 23. 1. 2019
            • Martina Vaculová

Před okny družinky pozorujeme denně sýkorky a vrabce. Abychom pro ptáčky připravili  krmení, smíchali jsme tuk a semínka a nechali vše ztuhnout ve formičkách. Zbytek směsi jsme vytvarovali do dvou velkých koulí, obalili síťkou a zanesli do lesa při výpravě za zvířatky a jejich stopami.

Nesli jsme spoustu mrkve, jablek, také ořechy a zelí. Výprava vysokým sněhem byla náročná, ale děti se vyřádily dosyta. U krmelce a v blízkém mlází, kam vedla spousta stop, jsme nechali dobroty pro větší zvířata, nedaleko zavěsili semínkové koule a pak už promočení spěchali do tepla.

Z přebytků grepů a jablek si děti nakrájely plnou mísu ovocného salátu. I když byl kyselejší, našla se spousta jedlíků, kteří zabojovali s bacily přísunem čerstvých vitamínů.

Děkujeme všem rodičům, kteří poslali semínka a krmení! Společně učíme děti nebýt lhostejný k potřebám zvířat.

PS: A ve stopách děti vyčetly lišku, zajíce, kočky, srny, krávy a taky medvěda  ze svých vlastních dlaní:-)

• Druhy vazeb v 8. třídě

• 17. 1. 2019
            • Hana Pospíšilová

Když se v chemii probírá nezáživné učivo „typy chemických vazeb“, nezbývá, než pro lepší pochopení látku ukázat dětem názorně. Tohoto úkolu se s vidinou jedničky ujala některá děvčata, která třídě předvedla vznik molekul a chování atomů. Po předání vršků od lahví – elektronů mezi dívkami se z nich dokonce i vytvořily ionty. Taktéž se holky naučily udělat mezi sebou dvojnou vazbu, když spojily obě ruce.

• Tvrdé a měkké souhlásky

• 16. 1. 2019
            • Martina Vajďáková

Aby se nám lépe procvičovalo psaní slov s tvrdými a měkkými souhláskami, používáme závodní auta. Každé auto má jiné startovní ,,číslo“. Naši šikovní druháci se snažili předjet co nejvíce aut. Každé vymyšlené slovo je posunulo blíž a blíž k cíli. Práce děti bavila.

• Násobilka

• 16. 1. 2019
            • Martina Vajďáková

Druháci už pomalu začínají s násobilkou. Aby se nám to lépe dostalo do hlavy, snažíme se zapojovat i pohyb.

• Beseda o knize Malý princ

• 15. 1. 2019
            • Daniela Zezulková

Na úterý 8. ledna jsme si naplánovali s žáky VIII. ročníku besedu o knize Malý princ. Této hodině předcházela důkladná příprava v podobě čtení knihy – nejprve společně v hodině literární výchovy- poté domácí četba s detailním zápisem do čtenářského deníku podle zadaných otázek . V první hodině literární výchovy v novém kalendářním roce jsme besedu o knize zrealizovali. Jeden z žáků nám nejprve o knize poreferoval, spolužáci mu pak dávali různé otázky, na které Štěpán pohotově odpovídal. V druhé části hodiny jsme si společně sdělovali dojmy z knihy, podrobně se věnovali některým pasážím a vysvětlovali si význam některých zajímavých myšlenek. V závěru jsme se shodli na tom, že naplánovaná beseda byla zajímavá a kniha se všem líbila. Aktivní žáci dostali za svou práci zaslouženou jedničku a tři  z nich ještě pochvalu.

• Zimní radovánky ve školce

• 15. 1. 2019

Zimní radovánky ve školce

„Na lyžovačku leden láká,

pojď, postavíme sněhuláka.

Na bobech a na lyžích

projedeme bílý sníh.“

Když nám počasí přeje, vyrážíme celá školka na velkou bobovačku před školu. Užíváme si plno zábavy, závodění nejen my, ale i paní učitelky.

• Učíme se psát už ve školce

• 8. 1. 2019
            • Petra Bořutová

Už jsme velcí předškoláci, umíme už počítat, poznávat geometrické tvary, roční období, měsíce, dny v týdnu a je také potřeba procvičit i grafomotoriku a s tím spojené psaní. Využili jsme k tomu novou magnetickou tabuli, abychom měli prostor pro své psaní. Budeme se snažit každý den se zdokonalovat a natrénovat svůj podpis.“

• Tři králové koledují

• 8. 1. 2019
            • Petra Bořutová

„My tři králové jdeme k Vám…“ znělo pondělím dopolednem po chodbách školy od králů z mateřské školy.

Tento den jsme věnovali příběhu o „Třech králích“, kteří podle pověsti nesli dary do Betléma. Podívali jsme se na krátký příběh, který dětem přiblížil veškeré tradice k tomuto dnu (svěcená křída, nápis K+ M+B, dary králů pro Ježíška, koleda).

Moc se to dětem líbilo.