• Aktuality

     • Sedmáci na výletě v Rožnově
      • Sedmáci na výletě v Rožnově

      • 7. 7. 2017
      • Jana Šindelářová

       FOTOGALERIE

       Ve čtvrtek 22. 6. ráno jsme se sešli na autobusové zastávce směr Vsetín. Čekala nás cesta do Rožnova pod Radhoštěm, kde jsme měli strávit dva příjemné dny. Počasí nám přálo, časově jsme vše zvládali dobře, takže po příchodu do kempu a uložení věcí na spaní jsme se vydali na nedalekou Jurkovičovu rozhlednu.

       Nevysoká nádherná stavba skýtala úžasný pohled do celého údolí, kde se rozkládá městečko Rožnov a nad ním tyčící se vznosný Radhošť. Zpět jsme šli rozdělení do dvou skupinek – děvčata se vydala po cestičce, po které jsme přišli, kluci to chtěli zkusit jinudy, nejlépe zkratkou. Zkratka to sice byla, ale pánové si to zkracovali tak dlouho, až se vydali opačným směrem, než byl náš cíl.

       Na parkovišti pod kopcem jsme už byli všichni a hned zamířili do Gibon parku, kde jsme řádili až do večera na různých atrakcích. Nejobtížnější atrakcí se stalo lanové centrum, jen ti nejšikovnější a nejodvážnější celou trasu dokončili a zaslouženě si vychutnávali vítězství jako po výstupu na Mont Blanc. Každý se vyřádil podle svého gusta, nejvíce žádané a vícekrát vyzkoušené byly Aquazorb, Bumber ball, Zorb, ale také trampolíny nebo trenažér – býk. Na zklidnění posloužil minigolf.

       Přesto, že adrenalinu jsme zažili celé odpoledne víc než dost, energie nás neopustila a ještě před večeří jsme skončili v bazénu a vyřádili se i tady. Když se začalo stmívat, přesunuli jsme se k ohništi, opekli společně uzeniny a poseděli s rodinkou, která tu byla na dovolené. Někteří svou stále neutuchající energii chtěli využít i jinak, a tak se párkrát nestřeženě vydali na toulky kempem. Takže o zábavu měli postaráno dospělí, aby nás neztratili z dosahu.

       Úžasné překvapení ve formě svítících tyčinek připravil Vojta Březík s Tomem Křížkem. Nádherné barvy vytvářely s každým pohybem svítivé obrazce a my si připadali jako v pohádce. Pak už jsme se začali vytrácet do chatek, kde bylo takové horko, že moc chuti na spaní jsme neměli. Tak jsme si aspoň povídali. A to docela dlouho… Noční toulky nám zatrhli dospěláci, kteří hlídali jako supi číhající na kořist a když už to vypadalo, že by se dalo něco podniknout, přišla taková bouřka, že jsme moc chuti strkat nosy z chatek ven neměli.

       Počasí se ráno umoudřilo, takže jsme po snídani suchou nohou vykročili do Mlýnské doliny a Dřevěného městečka – připomenout si dovednost a um našich předků. Únava se už začínala hlásit, takže jsme byli rádi, že jsme se po obědě vypravili na autobusové nádraží a zpět do Kašavy.

       Tam jsme podle plánu nedorazili, protože díky výluce a kyvadlové dopravě řízené semafory mezi Zubřím a Valašským Meziříčím nám ujel přípoj ze Vsetína do Zlína, a tak jsme museli vzít zavděk dalším autobusem, bohužel bez přípoje ze Zlína domů. Stejně si nás nakonec více jak polovinu rozebrali rodiče přímo ve Zlíně, do Kašavy nás jela jen hrstka. Výlet byl bezva, už aby se začal vymýšlet další!

     • Deváťáci lenošili v Chorvatsku
      • Deváťáci lenošili v Chorvatsku

      • 4. 7. 2017
      • Vladimír Drápal

       FOTOGALERIE

       Na počátku byla myšlenka a zimní rozhovor s rodiči žáků 9. třídy. Řekli jsme rodičům, že třída, kterou navštěvují jejich děti, dosahuje velmi dobrých výsledků jak učebních, tak také při reprezentaci školy v kultuře, sportu a jiných činnostech. Proto jsme se k nim obrátili s návrhem, zda by umožnili svým dětem strávit pár dnů v měsíci červnu v Chorvatsku. Odezva byla jednoznačně kladná a tak jsme začali tento zájezd připravovat. Oslovili jsme několik cestovních kanceláří, až jsme si vybrali CK Valašku, která nám předložila velmi zajímavý návrh na cestu do Chorvatska.

       A tak v pondělí 19. června jsme vyrazili v počtu 15 dětí a dva vedoucí směrem do Dalmácie, do Podgory. Cesta byla docela dlouhá, i se zastávkami trvala takřka 16 hodin. Nejeli jsme přes Rakousko, ale cesta na místo vedla přes Slovensko a Maďarsko. V úterý ráno jsme dorazili na místo. Přivítalo nás ovzduší zamořené kouřem. V této oblasti totiž v minulých dnech zuřil veliký požár a půda v některých místech ještě doutnala. Naštěstí to netrvalo dlouho. O tom, že jsou v kopcích stále ohniska požáru, nás ještě několik dnů utvrzovala letadla, která pravidelně brala vodu přímo z mořské hladiny a tato ohniska ze vzduchu kropila.

       V úterý v poledne jsme se ubytovali a vyrazili na obhlídku terénu a hlavně moře. Voda byla kupodivu již teplá a tak jsme se všichni netrpělivě vrhli do vln Jadranu. Na pláži byly menší kamínky a tak někteří z nás používali obuv do vody. V naší výbavě byla také nafukovací lehátka, kruhy a míče. Vše jsme časem použili i v soutěži, kterou jsme nazvali "Chorvatský víceboj". Byla utvořeno pět družstev a členové jednotlivých družstev byli k sobě vylosováni.

       Víceboj se skládal z dvanácti disciplín, z nichž některé se plnily přímo ve vodě. V průběhu jednotlivých dnů jsme všech 12 disciplín úspěšně splnili a nejlepší družstvo bylo odměněno hodnotnými cenami. Vyhrálo družstvo ve složení: Katka Maděrová, Martin Knedla a Jindra Jarcovják. Rozdíly mezi družstvy byly opravdu malé a tak můžeme říct, že zvítězila všechna družstva, která soutěž absolvovala.

       Soutěž nedokončilo pouze družstvo učitelů, protože při jízdě lehátkem na čas nestačila paní učitelka Klára včas na lehátko nasednout a lehátko jí i s dalším členem družstva ujelo. Proto bylo družstvo diskvalifikováno.

       Stravu jsme měli 3 krát denně. Snídaně byla formou švédského stolu. Na oběd i na večeři jsme jedli jednoduchá, ale chutná jídla. Často nám byly podávány těstoviny, připravené na různé způsoby. Výborná zde byla zmrzlina. Kopeček stál sedm kun a druhů zmrzliny zde bylo velké množství.

       Vždy po večeři jsme se šli podívat na západ slunce nad mořem a tento zážitek byl opravdu nezapomenutelný. Večerka bývala kolem 23. hodiny a po náročném dni byl velmi brzy na pokojích klid.

       Poslední večer byl nejpěknější. Po večeři jsme všichni odešli k moři a na terase příjemné restaurace jsme si poručili výborné bezalkoholové koktejly. Seděli jsme všichni pohromadě, dívali se na západ slunce a uvědomovali si, že v tomto složení už sedíme naposledy a že se naše cesty velmi brzy rozdělí. Bylo to krásné a zároveň smutné poslední společné posezení v Chorvatsku.

       Domů jsme se vraceli v sobotu večer plní krásných zážitků. Že jsme byli dobrá parta, svědčí také reakce jiných návštěvníků, kteří chování a vystupování našich dětí velmi kladně hodnotili. Na bezproblémovém pobytu má velkou zásluhu paní učitelka Klára Černochová, která nebyla pro děti jen dobrou učitelkou, ale hlavně výbornou kamarádkou, která nezkazila žádnou legraci a ve všem dětem, když bylo potřeba, pomohla. Za to jí patří velké poděkování.

       Na závěr mohu konstatovat, že naše třída udělala velmi dobré jméno naší škole a obci Kašava. Kolektiv dětí se ještě více utužil a tak byly splněny i cíle výchovné a vzdělávací.

       Věřím, že velmi dobrý dojem, který 9. třída v chorvatské Podgoře zanechala, budou v příštích letech dále šířit i další třídy, které se do Chorvatska dostanou.

     • Atletické závody ve Fryštáku
      • Atletické závody ve Fryštáku

      • 4. 7. 2017
      • Petra Drábková

       FOTOGALERIE

       Ve čtvrtek 22. 6. se jakožto každý rok konal ve Fryštáku atletický trojboj, kterého se účastnili vybraní žáci 5. ročníku a reprezentovali tak naši školu ve 3. věkové kategorii.

       Konkrétně v této kategorii soutěžilo 18 žáků z různých škol. Naši „vybraní“ zahájili závod sprintem na 50m, dále následoval hod kriketovým míčkem a poslední disciplínou byl skok daleký.

       Našim sportovcům se dařilo poměrně dobře a tak jsme domů odjížděli se třemi medailemi. V kategorii děvčat získala stříbrnou medaili - krásné druhé místo Terka Machalová, která zazářila ve sprintu s časem 8,19 s. V kategorii chlapců byli úspěšní dva sportovci a to Kuba Řezníček, který získal stříbrnou medaili (2. místo) a bronzovou medaili (3. místo) získal Milda Březík.

       Také Markétce Polákové, Monči Třískové a Honzovi Jurčíkovi patří dík a pochvala za reprezentaci školy – byli jste dobří!

       I když bylo řádně sparno, nejeli jsme tam nadarmo!

     • Absolventský ples
      • Absolventský ples

      • 4. 7. 2017
      • Zdeněk Vlk

       FOTOGALERIE

       Pátek 16. 6. byl pro naše deváťáky významným dnem – konal se totiž absolventský ples. Naši budoucí absolventi se svátečně oblekli a spolu s rodiči, přáteli, učiteli a zástupci obcí Kašava, Vlčková a Držková slavnostně ukončili své devítileté působení na Základní škole a Mateřské škole Kašava.

       Nechyběla výborná hudba, tanec, tombola, předávání památečních diplomů a šerp, děkování rodičům i učitelům.

       Děkujeme všem organizátorům a pomocníkům, kteří se podíleli na přípravě a organizaci této vydařené akce.

     • Slavnostní ukončení školního roku 2016/2017
      • Slavnostní ukončení školního roku 2016/2017

      • 4. 7. 2017
      • Martin Vávra

       FOTOGALERIE

       Vysvědčení jsou rozdána, pochvaly uděleny, nezbývá než popřát krásné prázdniny plné zážitků, odpočinku a letní pohody. 

       Těšíme se na Vás v dalším školním roce.

       ZŠ a MŠ Kašava