• Aktuality

     • Zvítězili jsme v Podřevnické lize
      • Zvítězili jsme v Podřevnické lize

      • 30. 3. 2021
      • Vladimír Drápal, Zdeněk Vlk

       Rok od uzavření škol jsme se dozvěděli příjemnou zprávu, že se naše škola po sečtení výsledků z minulého ročníku sportovní Podřevnické ligy 2019/2020 umístila na 1. místě. Z 10 naplánovaných soutěžních disciplín se v minulém školním roce uskutečnilo pouze 6, do kterých se zapojili žáci ZŠ Slušovice, ZŠ Trnava, ZŠ Želechovice, ZŠ a MŠ Kašava a ZŠ Štípa. Po sečtení průběžných výsledků se naše škola umístila na 1. místě. Blahopřejeme všem zapojeným žákům a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy.

      • Pečujte o své duševní zdraví

      • 30. 3. 2021
      • Aneta Miklová

       Jak se dají dělat preventivní programy jinak? Například formou instagramu. Minulý týden jsme měli týden zaměřený na duševní hygienu, kde jste ve stories mohli hlasovat, dělat ankety a samozřejmě se něco dozvědět o tom, co to psychohygiena je, jak ji rozdělujeme a na co se zaměřit.

       Tento týden si povíme něco na téma „denní režim“ a taktéž základy o tématu „stres“, který jste si odhlasovali a to na @am.specped.

       Kdo má zájem, přidejte se. Dozvíte se něco nového. Stories pro Vás připravují speciální pedagog Mgr. Miklová Aneta a praktikantka ve speciální pedagogice Tereza Pavelková.

       Na profilu taktéž naleznete zajímavé rady ohledně duševního zdraví, komunikace, sociálních sítí aj. V highlights taktéž naleznete dřívější týdenní témata/stories zaměřená na to, jak se správně učit, rady a tipy k přijímačkám pro deváťáky, profily, které pomáhají dětem s učením, jaké máme zajímavé aplikace do mobilu, důležité kontakty, kde hledat pomoc, když mě něco trápí a spoustu dalšího.

     • Návod na výrobu tataru
      • Návod na výrobu tataru

      • 29. 3. 2021
      • Hana Pospíšilová, Václav Březík

       Jarní a velikonční náměty se v posledních dnech objevují v řadě domácích úkolů. V osmé třídě v pracovní výchově měli žáci k tématickému jarnímu výrobku napsat i postup. Zvládli to výborně. Podle postupu, který napsal Václav Březík, bude výroba tataru pro každého hračka.

       Tatar

       1. Najdeme si 8 nebo 16 přibližně stejných vrbových prutů, já budu dělat tatar z 8 prutů.

       2. Pruty si zkontrolujeme, jestli nejsou suché a nelámou se.

       3. Pruty si u sebe na konci svážeme omotáním tenkým proutkem nebo provázkem.

       4. Rzdělíme si je na dvě poloviny, čtyři doprava, čtyři doleva.

       5. Propleteme horní prut z pravé poloviny mezi druhý a třetí prut z levé poloviny a vrátíme ho dospodu na pravou

           stranu.

       6. Tento postup zopakujeme zleva doprava a dál střídáme, dokud není tatar hotový.

       7. Konec svážeme opět tenkým proutkem nebo provázkem.

       8. Přečuhující pruty na konci a začátku tataru zakrátíme nožem nebo nůžkami.

      • Osmáci měli tygra na víkend

      • 29. 3. 2021
      • Zdenka Krmášková

       Spousta dětí po návštěvě ZOO toužila mít doma nějaké to zvířátko. Nejčastěji asi lákali savci, protože mají hebký kožíšek, jsou milí a přítulní. Proto jsme využili nabídky ZOO Lešná a pořídili si v 8. třídě jedno roztomilé zvířátko na víkend. Pokud se tedy z některých domů linul velký řev, tak vězte, že to nebyl nikdo z našich osmáků, ale právě tygr, kterého měli naši osmáci tento víkend ve své péči.

        

     • Kroky ke zdraví
      • Kroky ke zdraví

      • 24. 3. 2021
      • Leona Šarmanová, Zdenka Krmášková

       Osmáci v matematice probírali základy statistiky. Součástí byl i aritmetický průměr. Aby to nebyla práce jen s nějakými nezajímavými čísly, rozhodli se spojit několik věcí dohromady. Vyhlásili si ve třídě výzvu – Kroky ke zdraví“ a celý týden zaznamenávali, kolik kroků každý den nachodili.

       Do výzvy se zapojila i paní učitelka. Statistiku počtu nachozených kroků zaznamenávala Lea. A jak výzva dopadla z pohledu statistiků?

       Za týden zaznamenali osmáci celkem 701 316 kroků. Nejlepším chodcem byl Dan, který má na kontě 94 213 kroků, druhá byla Lea s počtem 89 553 a na třetí příčce se umístil Jarek s počtem 73 661 kroků. Do výzvy se nepodařilo zapojit všechny žáky, což je určitě škoda. Za sedm dnů bylo získáno celkem 67 údajů o počtu kroků. Během svých vycházek naši „chodci“ také fotili. Rádi se s vámi podělí o své zážitky z přírody.

       Všichni účastníci si zaslouží pochvalu za snahu. Důležité je, že v této době trávené hlavně u počítačů, udělali něco pro své zdraví.

     • Skoro jako od Marvela
      • Skoro jako od Marvela

      • 23. 3. 2021
      • Eliška Kořenková

       Víte, co mají společného naši čtvrťáci, Superman a Spider-man?

       Pokud vůbec netušíte, trochu vám napovíme, že to jsou panely a bubliny. A jestli ani takováto nápověda nestačí, pak vězte, že všichni jmenovaní jsou komiksoví hrdinové…

       Čtvrťáci si během distanční výuky vyzkoušeli vytvořit vlastní obrázkový příběh – komiks, v němž sami hráli hlavní roli. Sice nezachraňovali svět, ale přesto jsou jejich díla povedená. Pracovali v online programu StoryboardThat. Vyzkoušeli si, jak uspořádat obrázky tak, aby pomohly vyprávět děj, jak znázornit postavy, aby třeba jen výrazem obličeje čtenáři sdělily, co je třeba, a také jak vymyslet text do bublin, aby bylo v krátké větě řečeno vše podstatné. Práce to byla náročná, často na několik hodin. Malou ukázku výtvorů najdete v galerii.

     • Dojdem dál než do Prčic?!
      • Dojdem dál než do Prčic?!

      • 23. 3. 2021
      • Světlana Divilková

       Zvedněme se od počítačů, telefonů a televizních obrazovek! Nadechněme se jara!

       Je tady chodecká (běžecká) sportovní výzva Základní školy a mateřské školy Kašava.

       Účastníci výzvy se pokusí dojít z Kašavy dál než do Prčic! 😊

       Cílem výzvy je ujít nebo uběhnout co nejvíce kilometrů nejen jako jednotlivec, ale i jako třídní kolektiv nebo učitelský tým. Výsledky budou vyhodnoceny a ti nejlepší dostanou samozřejmě odměny, diplomy a medaile.

       Jediné, co potřebujete, je vhodná aplikace, kterou si stáhnete do svého mobilu. Použít můžete například aplikaci Sports Tracker (aplikace je v českém jazyce -> https://www.sports-tracker.com/) nebo pokud již nějakou aplikaci používáte, tak využijte ji. V aplikaci se každá chůze či běh vyhodnotí a vy to jen uložíte, vyfotíte a jednou za týden (každé pondělí do 12.00) pošlete na email nebo zprávou přes EduPage svému třídními učiteli.

       Neposílejte naběhané kilometry každý den!!!! Každý den si svoji aktivitu pouze ukládejte do aplikace, a pak pošlete týdenní souhrn. Do zprávy napište své JMÉNO, PŘÍJMENÍ, TŘÍDU a přiložte FOTKU obrazovky s počtem kilometrů.

       A jak daleko je to z Kašavy do Prčic (pravopisně správně do Prčice/jméno je rodu ženského/)?

       Plánovač pěší trasy uvádí 370,70 kilometrů. To bychom mohli společně zvládnou! A třeba vážně dojdeme ještě dál! O stavu našeho putování vás budeme průběžně informovat na školním facebookovém profilu.

       Harmonogram akce:

       1. Děti nahlásí svou účast ve výzvě třídnímu učiteli. Registrace účastníků bude provedena do pátku 26. března.
       2. Od soboty 27. března se nachozené kilometry začínají započítávat do výzvy.
       3. V pondělí 29. března do 12.00 pošlou účastníci výzvy fotku z aplikace o prvních nachozených kilometrech.
       4. První tým, který dorazí do Prčice, rozhodne o dalším směru cesty.
       5. Projekt skončí se znovuotevřením škol nebo s koncem letošního školního roku.
      • Zápis do 1. třídy

      • 19. 3. 2021
      • Zdeněk Vlk

       Vážení rodiče budoucích prvňáčků,

       zápis do 1. třídy pro školní rok 2021/2022 se bude konat v době od 5. 4. do 16. 4. 2021. Dle nařízení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bude zápis probíhat v uvedeném termínu bez přítomnosti dětí.

       Více informací naleznete na školním webu v rubrice O škole > Základní škola > Zápis do 1. třídy.

     • Zapojte se do literární a výtvarné soutěže
      • Zapojte se do literární a výtvarné soutěže

      • 16. 3. 2021
      • Světlana Divilková

       Základní škola a mateřská škola Kašava vyhlašuje literární a výtvarnou soutěž nazvanou CESTY PROSTOREM I ČASEM, která se koná u příležitosti významného výročí založení obecní knihovny v Kašavě.

       Oslavy 100. výročí byly bohužel v loňském roce kvůli epidemii covid-19 zrušeny. Letos by se snad mohlo podařit toto výročí dodatečně oslavit. Téma literární a výtvarné soutěže se záměrně dotýká historie, vzpomínek, cestování v čase, knih a čtení vůbec.

        

       Zadání pro MŠ a I. stupeň ZŠ

       Čtyři věkové kategorie: mateřská škola, 1. třída, 2. + 3. třída, 4. + 5. třída

       Rozčlenění podle autorství: jednotlivci, kolektivní dílo

        

       Podtémata:

       Knihy neznají hranice

       Prostřednictvím příběhů a knih můžeme stále cestovat bez hranic a bez omezení. Nakresli místo, kde se odehrává příběh ze tvé oblíbené knihy.

       Vyšší ročníky 1. stupně – připojí k obrázku stručný popis vybraného místa, zdůvodnění svého výběru nebo zkusí vytvořit krátkou báseň.

        

       Vysněný kamarád

       Nakresli hrdinu své oblíbené knihy či knižního příběhu, kterého bys chtěl/a za svého kamaráda. Vyšší ročníky 1. stupně – připojí k obrázku stručný popis vybraného hrdiny, zdůvodnění svého výběru nebo zkusí vytvořit krátkou báseň.

        

       Konce nemusí být vždy (ne)šťastné

       Vymysli jiný konec knihy či příběhu, vytvoř k němu ilustraci (nebo komiksová okénka). Pokud máš rád verše, můžeš upravit konec básně, která tě zaujala.

        

        

       Zadání pro II. stupeň ZŠ

       Jedna věková kategorie: 6. – 9.  třída

       Rozčlenění podle autorství: jednotlivci, kolektivní dílo

       Rozčlenění podle zpracování: próza, poezie, komiks

        

       Podtémata:

       Skutečný příběh, který mě zaujal

       Napiš skutečný příběh, který jsi slyšel vyprávět někoho ze svých blízkých či známých. Zaznamenej jeho vzpomínky ve svém vypravování, vytvoř komiks či fotokomiks. Nebo ho můžeš vyjádřit ve formě veršů.

        

       Stará fotografie ožívá

       Napiš příběh, který se vztahuje k vaší staré rodinné fotografii, vytvoř komiks či fotokomiks. Nebo můžeš zvolit formu veršů. Kopii fotografie přilož ke své práci.

        

       Tajemná místa blízko nás

       Znáš nějaké tajemné, či zajímavé místo ve svém okolí? Znáš k němu nějakou pověst či příběh? Popiš, kde se místo nachází, kdo tě k němu poprvé přivedl, co se ti na něm líbí, co tě na něm zaujalo… Zjisti, co o tomto místě říkají starousedlíci. A pokud se k němu váže nějaká pověst, událost či příběh, zahrň je do svého vypravování, vytvoř komiks či fotokomiks. Nebo můžeš vše vyjádřit prostřednictvím básně.

        

       Soutěžní práce musí být opatřeny jménem a příjmením autora, celou adresou, věkem a třídou. Soutěžní práce autoři odevzdají své třídní učitelce nebo učitelce českého jazyka.

       Uzávěrka soutěže je 31. května 2021.

       Vítězové soutěže budou vyhlášeni v sobotu 26. června 2021 během oslav 101. výročí založení knihovny v Kašavě.

        

       Ocenění

       Jedná se o literární a výtvarnou SOUTĚŽ, takže vás jistě bude zajímat, na jaké ceny se mohou účastníci soutěže těšit. Vítěz každé kategorie si pochutná na skvělém dortu! A k tomu obdrží dárkový poukaz na „zážitek“ pro sebe či pro celou rodinu. Jednat se může o volné vstupenky do kina, individuální lekce žonglování a cirkusového umění nebo jízdu na motokárách, vše bude záležet na aktuální situaci a provozu kulturních a zábavních podniků.

       Mezi dalšími cenami samozřejmě nebudou chybět poukázky na nákup knih nebo roční členství v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.

        

       V případě jakýchkoliv nejasností se nebojte požádat o radu svého třídního učitele nebo učitele českého jazyka.

        

     • O pověstech z Držkové se speciálním hostem
      • O pověstech z Držkové se speciálním hostem

      • 15. 3. 2021
      • Světlana Divilková

       Po jarních prázdninách jsme v šesté třídě navázali na téma Pohádky a pověsti z Držkové. S knihou jsem se seznámili již na začátku března, několik pověstí jsme si poslechli přes Youtube kanál Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a pověst o prameni Dřevnice jsme četli společně v hodině.

       O prázdninách se děti z Držkové mohly vydat v rámci svého katastru na místa, která popisují pověsti. My ostatní si ale musíme počkat, až bude opět povoleno „cestování“.

       Abychom si to čekání zkrátili, pozvali jsme si do pondělí on-line hodiny Petru Marušákovou, která se v loňském roce podílela na vydání knihy Pohádky a pověsti z Držkové. Paní Marušáková seznámila děti s osobností pana řídícího Augustina Jančíka, který pověsti sepsal, a objasnila jim také, co všechno obnáší příprava knihy, jak je to dlouhý a náročný proces. Na konec si děti zkusily malý kvíz.

       Celou prezentaci paní Marušákové si můžete prohlédnout i zde ve fotogalerii. Nebo si dnes před spaním místo večerníčku můžete z webu krajské knihovny pustit některou z pověstí. https://www.kfbz.cz/pohadky-povesti-z-drzkove-0

       Petře Marušákové tímto děkujeme za podnětné „virtuální“ setkání a těšíme se, že se snad brzy potkáme i „naživo“.

     • Jarní koncert v přírodě
      • Jarní koncert v přírodě

      • 1. 3. 2021
      • Světlana Divilková

       K začátku jara patří ptačí zpěv, který nám často zlepšuje náladu. A to teď potřebujeme všichni, tak proč to s dětmi nezkusit. Postupně můžou poslouchat nejen přezimující ptáky, ale sledovat návrat těch stěhovavých.

       Využijte Lexikon ptáků fotografa Aleše Běliny, kde jsou fotky i hlasy ptáků. 

       Koho by hlasy ptáků zaujaly a rád si hraje na mobilu, může zkusit aplikaci na na určování ptáků podle zpěvu BirdNET . Děti mohou nejdčív zkusit sami hádat a pak teprve ověřit v aplikaci. Jen pozor, upozorněte děti, že jako každá taková mobilní aplikace, tak i tahle může mít své „mouchy“ a občas se splete.

       A nápad na úkol pro hudebníky: kdo rád muzicíruje, může si vybrat nějakého ptáka a zkusit napodobit jeho hlas na klavír, na flétnu nebo zapískat jen tak. Třeba k sobě přilákáte nějakého kamaráda. :-)

       Zdroj: https://lesveskole.cz/