Aktuality
- 06led
Předzápisová schůzka s rodiči
- 24lis
Zápis do 1. třídy
Zdeněk Vlk
Vážení rodiče,
zápis dětí do 1. třídy pro školní rok 2026/2027 proběhne v úterý 3. února 2026 v době od 13:30 do 17:30 hodin.
Více informací k zápisu je zveřejněno na webu školy O škole>Základní škola>Zápis do 1. třídy.
Předzápisová schůzka pro rodiče proběhne v úterý 13. ledna 2026 od 16:00 hodin ve školní jídelně. Během schůzky vám představíme průběh zápisu, seznámíme vás s potřebnými formuláři a dokumenty a zodpovíme vaše dotazy.
Těšíme se na setkání.
- 11led
Našim třeťákům se podařil odchov motýlů
Michaela Baťová
V 3. B jsme s nadšením pozorovali malý zázrak přírody. Díky rodině Foltových se k nám do třídy dostaly drobné housenky. A nám se následně podařil odchov martináče pajasanového. Celý cyklus probíhal ve třídě, kde se děti o vše staraly. Třeťáci housenky krmili, čistili jim přepravku a hlavně bedlivě pozorovali změny. Projekt trval od října roku 2025 až do ledna roku 2026 a naučil děti větší zodpovědnosti, ale hlavně v nich vzbudil zájem o přírodu.
13
- 11led
Návštěva kouzelníka ve školní družině
Adéla Blažková, vychovatelka ŠD
Ve školní družině se ve čtvrtek 8.1. uskutečnilo výjimečné odpoledne, na které budou děti ještě dlouho vzpomínat. Navštívil nás kouzelník Vildomec, který si pro malé i velké diváky připravil pestrý program plný kouzel, triků a zábavy. Hned od prvních minut si získal pozornost všech přítomných a v sále panovala veselá atmosféra.
Děti se aktivně zapojovaly do kouzelnického vystoupení, pomáhaly s čarováním, hádaly kouzla a s nadšením sledovaly, jak se před jejich očima dějí zdánlivě nemožné věci. Nechyběl smích, údiv ani hlasitý potlesk. Kouzelník dokázal skvěle pracovat s dětským publikem a přizpůsobit program věku i zájmům dětí.
Toto kouzelné setkání bylo nejen zábavné, ale také přineslo dětem krásný společný zážitek, který obohatil běžný program školní družiny.
Děkujeme kouzelníkovi za návštěvu a těšíme se na další podobné akce.
17
- 09led
Školní kolo soutěže Finanční gramotnost
Zdenka Krmášková
Naše škola se i letos zapojila do soutěže Finanční gramotnost, která je zaměřena na rozvoj znalostí a praktických dovedností žáků v oblasti hospodaření s financemi, rozpočtování, spoření, investování a orientace ve finančních produktech.
Do školního kola soutěže se zapojilo 68 žáků ze 6.–9. ročníku. Soutěž probíhala formou testových úloh a praktických případových studií, při nichž žáci prokazovali schopnost aplikovat teoretické znalosti na reálné životní situace.
Do okresního kola postupuje trojice žáků z 9. ročníku – Michaela Křížková, Antonín Holík a Jakub Esterka. Přejeme jim hodně štěstí.
Účast v soutěži považujeme za přínosnou součást vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.
- 09led
Tvoření betlému
Pavlína Smetanová, vychovatelka ŠD
Děti z druhé třídy si v předvánočním období užily tvoření v družince. Během výtvarné činnosti si každé dítě vyrobilo svůj vlastní papírový betlém. Děti zapojily svou fantazii i zručnost, a vznikly tak krásné vánoční dekorace.
Tvoření se všem velmi povedlo a děti měly ze svých betlémů velkou radost. Před Vánoci si své výrobky odnesly domů, kde přispěly k vytvoření sváteční atmosféry a potěšily nejen děti, ale i jejich blízké.
4
- 08led
Ledové čarování a hostina pro ptáčky: Prvňáčci v akci!
Eva Lorencová
Zatímco většina z nás se v mrazivých dnech ráda schová do tepla k radiátoru, naši nejmladší spolužáci z první třídy dokázali, že zima je tím nejlepším hřištěm i ateliérem. V rámci hodiny výtvarné a pracovní výchovy se vydali do mrazu před školu, aby ukázali svou kreativitu a dobré srdce.
Hlavním bodem programu bylo malování na „ledové plátno“. Prvňáčci si dopředu sami připravili tabulky ledu, které nechali v mrazu ztuhnout. Jelikož teploměr ukazoval hodnoty hluboko pod nulou, led jim pod rukama neroztával, ale naopak poskytl dokonalý podklad pro barevné tvoření. Před školou tak během chvíle vznikla unikátní venkovní galerie plná barev, která v zimním slunci doslova zářila.
U umění to ale neskončilo. Žáci se hned poté pustili do práce s přírodními materiály. Z klacíků a provázků šikovně vyrobili stylový stromeček. Ten ale neměl být jen na ozdobu – děti myslely i na obyvatele školní zahrady, kteří v zimě strádají hladem. Proto na větvičky stromečku zavěsily sušená jablíčka a jiné přírodní ozdoby. Tento originální „jedlý“ stromeček nyní zdobí třídní vyvýšený záhon. Slouží tak dvojím způsobem: je to dekorace, která oživila zimní spánek naší zahrady, a zároveň prostřený stůl pro sýkorky.
Prvňáčkům patří velká pochvala za to, že se nezalekli mrazu a spojili kreativitu s péčí o přírodu. Jen tak dál!
Tip pro vás: Příště, až půjdete kolem vyvýšených záhonů, schválně se podívejte, jestli na jablíčkách zrovna někdo nesvačí!
6
- 19pro
Vánoční přání
- 19pro
Velké poděkování z družiny
vychovatelky ŠD
Vánoční atmosféra, vůně punče a společné setkání u rozsvíceného stromu v Kašavě – to vše doprovázelo letošní jarmark, do kterého se s nadšením zapojila i naše školní družina.
Rádi bychom touto cestou vyjádřili obrovské poděkování všem, kteří se u našeho stánku zastavili, zakoupili si drobnost pro radost nebo nás podpořili milým slovem. Vaše štědrost nás letos skutečně ohromila.
I díky vám se nám podařilo vybrat neuvěřitelných 21 800 Kč. Celý tento obnos jsme již smysluplně využili pro ty nejdůležitější – pro vaše děti. Do družiny jsme za tyto prostředky pořídili nové společenské hry, výukové pomůcky a hračky, které udělaly dětem obrovskou radost.
Děkujeme, že nám pomáháte dělat čas strávený v družině ještě veselejší a pestřejší. Vážíme si vaší podpory a těšíme se na další společná setkání!
10
- 19pro
Vánoce se blíží
Adéla Blažková, vychovatelka ŠD
Vánoční čas se pomalu, ale jistě blíží a s ním i kouzelná atmosféra, na kterou se děti velmi těší. Ve školní družině prvňáčků jsme toto období zahájili tradiční mikulášskou nadílkou, ale ne tak ledajakou. Mikuláš s andílkem pro ně nachystal stezku plnou jak pohybových, tak kreativních úkolů.
Během adventu si s dětmi povídáme o vánočních zvycích a tradicích, které k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Společně vyrábíme vánoční dekorace, betlém, přáníčka a učíme se koledy.
Velkým zážitkem bylo také pečení perníčků, do kterého se děti s chutí zapojily. Nechybělo vykrajování, zdobení ani ochutnávání vlastnoručně připravených dobrot.
Vánoční čas ve školní družině je plný radosti, tvoření a společných chvil. Děti se učí spolupracovat, pomáhat si a těšit se z maličkostí.
38
- 19pro
Vůně cukroví a dětský smích: Prvňáčci z Kašavy hostili své nejbližší v „Rodičovské kavárničce“
Eva Lorencová
Základní škola Kašava se v úterý 17. prosince 2025 proměnila v útulné místo plné vánoční pohody. Naši nejmladší žáci, žáčci první třídy, si připravili pro rodiče a prarodiče odpoledne plné dobrot, kultury a společného sdílení.
Přípravy na letošní „Rodičovskou kavárničku“ neponechali prvňáčci náhodě. Již od rána ve třídě panoval čilý ruch, který připomínal profesionální cateringovou kuchyni. Děti se s nadšením pustily do práce: samy připravily chutné jednohubky, pečlivě nakrájely čerstvé ovoce a zeleninu a s velkým citem pro detail nazdobily tácky vánočním cukrovím, které provonělo celou školu.
Hlavní bod programu odstartoval v odpoledních hodinách. Před zaplněným publikem, které tvořili nejen rodiče, ale v hojném počtu i babičky a dědečkové, vystoupili malí hostitelé se svým programem. Třídou zazněly vánoční verše v rámci pásma poezie a nechybělo ani dynamické taneční vystoupení, které vykouzlilo úsměv na tváři každého diváka.
Po skončení vystoupení se třída proměnila v opravdovou kavárnu. Hosté si při šálku dobré kávy vychutnávali občerstvení, které pro ně jejich ratolesti s láskou přichystaly. Atmosféra byla uvolněná a plná svátečního klidu, což v dnešní uspěchané době ocenili všichni přítomní.
„Bylo to nesmírně milé odpoledne. Je úžasné vidět, co všechno se naše děti za těch pár měsíců ve škole naučily a jak dokážou být samostatné při hostění tolika lidí,“ zaznělo z řad spokojených rodičů.
Děkujeme všem rodičům a prarodičům za jejich návštěvu a našim prvňáčkům za to, že nám připomněli, o čem jsou Vánoce – o společně stráveném čase a radosti z dávání.
14
- 19pro
Cesta do minulosti: Vánoce v Muzeu jihovýchodní Moravy.
Kateřina Kubíková, Eva Lorencová
V rámci adventního času se žáci první třídy vydali do Zlína, aby prozkoumali, jak prožívali nejkrásnější svátky v roce naši předkové. Edukační program „Vánoce v muzeu“ jim přiblížil kouzlo starodávných zvyků a obyčejů, které z dnešních domácností už pomalu mizí.
Děti se v prostorách muzea proměnily v malé koledníky a vyzkoušely si, jaké to bylo chodit dům od domu s vánočním přáním. Velkým zážitkem bylo setkání s tajemnou postavou svaté Lucie. S touto „Lucou“ si děti připomněly tradice spojené s jejím svátkem a dozvěděly se, proč se dříve lidé této bíle zahalené postavy trošku báli, ale zároveň se na ni těšili.
Velkou pozornost upoutala výstava betlémů a dobových dárků. Prvňáčci s úžasem sledovali, co všechno nacházely děti pod stromečkem v minulém století. Zjistili, že i jednoduchá dřevěná hračka dokázala vykouzlit obrovskou radost. Sami si pak v tvůrčí dílničce vyzkoušeli svou zručnost a vyrobili si krásného andělíčka z dřívka a kousků látky, kterého si odnesli domů na památku. Na závěr programu si děti společně zazpívaly koledu.
Návštěva Zlína se vydařila po všech stránkách – děti si odnesly nejen vlastnoručně vyrobenou ozdobu, ale především spoustu nových poznatků o naší historii a lidových tradicích.
45
- 19pro
Zdobení stromečku a příchod Ježíška v rybičkách
Petra Bořutová, Petra Lukešová
38
- 19pro
Nadílka pro lesní zvířátka
Eva Lorencová
Vánoční čas v naší škole nepatří jen oslavám, ale tradičně také péči o přírodu. Naši prvňáčci ani letos nezapomněli na lesní obyvatele a vydali se je obdarovat dobrotami, které si pro ně s předstihem nachystali.
Děti do školy přinesly bohatou nadílku – batůžky se plnily jablíčky, kukuřicí, řepou a mrkví. Nechyběly ani kaštany, které malí školáci pilně nasbírali už během podzimu. S takovou zásobou se celá třída vydala na pětikilometrovou trasu vedoucí k dvěma krmelcům v okolí Kašavy. U krmelců pak pečlivě vyskládaly všechny přinesené dobroty, aby si na nich srnky, zajíci a další zvířátka mohli přes svátky pochutnat.
Pětikilometrový okruh zvládli všichni s úsměvem. Domů se prvňáčci vraceli příjemně unavení, ale s hřejivým pocitem, že pro zvířátka v lese udělali dobrou věc. Tato tradiční vycházka je pro děti skvělou příležitostí, jak si uvědomit důležitost péče o přírodu a užít si společné chvíle mimo školní lavice.
23
- 19pro
Vánoční tvoření rodičů a dětí z rybiček
Petra Bořutová, Petra Lukešová
Ve čtvrtek 11.12. 2025 se ve tříde rybiček uskutečnilo vánoční tvoření s rodiči.
Naše nejmladší děti při této příležitosti předvedly svým rodičům i krátké vánoční vystoupení plné básniček a písniček.
22
- 19pro
Čertovské dny s nadílkou ve školce
Petra Bořutová, Petra Lukešová
21
- 18pro
První výlet rybiček do Golden Apple Cinema
Petra Lukešová, Petra Bořutová
4
- 18pro
Divadelní představení Tři princezny ve školce
učitelky MŠ
1
- 18pro
Canisterapie ve školce
učitelky MŠ
34
- 18pro
Brambory pečený na zahradě MŠ
učitelky MŠ
52