Světlana Divilková
Dvě žákyně kašavské školy se uplynulých měsících staly rozhlasovými dokumentaristkami a v rámci projektu Příběhy našich sousedů zpracovaly reportáž s Jiřím Červenkou, který je jedním z posledních pamětníků druhé světové války. Pavlíně Daňkové z osmé třídy a o rok mladší Julii Julinové se podařilo zachytit autentický příběh pana Červenky, který v reportáži vzpomíná na pád letadla u Kašavy a další tragické momenty, které jsou s touto událostí spojeny.
Slavnostní prezentace sedmi týmů (šest týmů ze zlínských škol a jeden tým z Kašavy) se uskutečnila v pondělí 29. května 2023 v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.
Odborní garanti projektu ocenili zejména to, že se děvčatům podařilo zachytit velmi emotivní vypravování pamětníka, výborně zpracovaly bodový scénář rozhlasové reportáže a vše originálně odprezentovaly před plně obsazeným sálem. Ve své prezentaci mladé reportérky pozvaly hosty slavnostního večera na místa spjatá se zmiňovanými událostmi. „Nám se díky reportáži propojilo několik věcí dohromady. Věděly jsme, že u Kašavy spadlo letadlo, na místě jsme i byly, známe pomníky v obci, ale až teď díky panu Červenkovi víme, jak to přesně bylo,“ uvedly Pavlína s Julií.
Výsledek jejich práce si můžete poslechnout na internetových stránkách https://www.pribehynasichsousedu.cz/zlin/zlin-zlin/jiri-cervenka/
Do tohoto projektu bychom se nemohli zapojit bez podpory obce Kašava. Představitelé obce přitom projekt podpořili již podruhé. V loňském roce na svých reportážích pracovaly dva žákovské týmy. Díky nim je ve veřejném archivu organizace Post Bellum uložen příběh paní Emílie Červenkové z Kašavy a paní Drahomíry Mrázkové z Držkové.