• Halloween v Kočičkách

• Petra Lukešová, Martina Nedělová, Věrka Zbranková

Ve čtvrtek 2. 11. 2023 jsme měli ve školce „Strašidelný den“. Děti přišly v tento den do školky v kostýmech a ve třídě je čekala strašidelná výzdoba.

V tento den jsme měly pro děti připravených několik tematických disciplín (čarodějnický rej, představení masek, výroba lucerničky, vaření lektvaru atd).

Všichni jsme si to moc užili.

• 28. října ve 2. třídě

• Věra Vlková

Toto téma přímo vybízelo k projektovému vyučování. Děti nedostaly žádné informace k tomuto významnému státnímu svátku. Pouze indicie a materiál k získání informací. Z kartiček, které byly rozmístěny ve třídě a na chodbě, si přečetly informace, musely si je zapamatovat a pak na svém stanovišti zapsat do příslušné kartičky. Následovala kontrola v rámci skupinky, vybarvování, luštění osmisměrky a tvoření plakátku. Všechny nově získané pojmy jsme si společně ještě jednou vysvětlili a zodpověděli si navzájem dotazy.

V druhé části projektu si každý žák vyrobil minilapbook s danou tématikou. Kdo byl dřív hotový, měl možnost prohlédnout si v encyklopedii obrázky prezidenta, tehdejších bankovek a další.

Nechyběla ani videoukázka, jak vznikl náš státní znak. Žáci zjistili význam jednotlivých znaků a seznámili se s některými zásadami heraldiky.

Druháci byli do práce tak ponořeni, že tři hodiny utekly jako voda. Dokonce nevnímali ani přestávky a pracovali nonstop. Práce je velmi bavila a jsem si jistá, že získané informace v nich zůstanou.

• Volby do žákovského parlamentu

• Tomáš Juříček

V úterý 31. 10. 2023 se konaly volby do žákovského parlamentu. Žáci mohli vybírat celkem ze 41 kandidátů ze 3. - 9. třídy. Z nich se do parlamentu probojovalo 14 z nich. Výsledky byly zveřejněny v rozhlasovém hlášení, slavnostní jmenování se pak uskuteční v pondělí 6. 11. 2023.

Děkuji všem, kdo měli odvahu se ucházet o místo v parlamentu. Stejně tak děkuji členům volební komise.

• Veletrh středních škol a firem ve Zlíně

• 4. 11. 2023
            • Světlana Divilková

Žáci deváté třídy navštívili ve středu 1. listopadu tradiční “Veletrh práce a vzdělávání ve Zlíně”. Informační akce, která se uskutečnila v Kongresovém centru Zlín, má žákům základních škol a jejich rodičům pomoci při volbě vzdělávací dráhy a v orientaci mezi středními školami Zlínského kraje. Zohledňovány jsou vždy i souvislosti s aktuálními potřebami trhu práce a jeho klíčovými profesemi. Veletrhu se zúčastnili také zaměstnavatelé, kteří se středními školami spolupracují a poskytují absolventům pracovní uplatnění.

Deváťáci mají před sebou ještě pár měsíců, aby se rozhodli, na kterou školu se přihlásí. Mohou jim v tom pomoci také plánované dny otevřených dveří.  Termíny je dobré individuálně sledovat přímo na stránkách škol. Ve Zlíně má řada škol Dny otevřených dveří 24. a 25. listopadu 2023.

• Rodiče děsili osmáky na stezce odvahy

• 4. 11. 2023
            • Světlana Divilková

Magickou noc duchů z 31. října na 1. listopadu si letos osmáci vybrali pro svou školní „přespávačku“. Nejdřív vyzdobili třídu: natáhli na stěny pavučiny, přidali pár pavouků, vyrobili duchy z nafukovacích balonků a záclon, vydlabali dýně, udělali mumii a oběti mordů v igelitovém pytli. A když se pořádně setmělo, vydali se na stezku odvahy.

Venku silně pršelo, a tak se celá stezka musela odehrát v prostorách školy. Žáci jeden po druhém vycházeli ze třídy do ztemnělých chodeb. Dokud jich byla ještě většina ve třídě, halasili a dodávali si navzájem odvahy. Když se skupina začala zmenšovat, už pro ně bylo těžší strach maskovat.

Z prvního patra prošli přízemím, celým hrůzostrašným sklepením až do tělocvičny. Cestou se na ně vrhaly nejrůznější podivné kreatury, ozývaly se zvuky, při kterých běhal mráz po zádech a poblikávala strašidelná světla. Když se opět sešla celá třída, byly všechny strachy pryč. Ovšem právě v té chvíli přišlo největší překvapení. Některé postavy se odmaskovaly a osmáci viděli, že „halloweenskou stezku odvahy“ pro ně připravili jejich rodiče!

O všechny děsivé efekty a scénář akce se postaral Marek Navrátil, student prvního ročníku střední filmové školy ve Zlíně Creative Hill College. Strašidelné sklepení, které Marek připravil, si pak ještě v následujících dnech mohli projít ostatní žáci kašavské školy.

Markovi i rodičům velmi děkujeme za dokonalou stezku odvahy!

• Třeťáci se učili v přírodě

• 1. 11. 2023
            • Petra Drábková

Den 20. 10. připadá DNI STROMŮ, proto jsme využili hezkého podzimního počasí a naše celodenní výuka proběhla v přírodě a převážně v lese.

V prvouce jsme probírali orientaci v přírodě, tak jsme toho využili, na vlastní kůži si vyzkoušeli práci s kompasem i buzolou a určovali jsme světové strany. Hledali jsme lišejníky na stromech a pozorovali stavbu mravenišť. Ve skupinkách jsme vypracovávali pracovní listy týkající se stromů, jejich plodů a šišek. Stihli jsme si cestou i zahrát hry a zasoutěžit.

Pro všechny to byl bezva den.

• 72 hodin pro přírodu

• 1. 11. 2023

I v letošním roce se naše škola zapojila do projektu 72 hodin pro přírodu. Cílem je ukázat dětem, že stačí málo, abychom společně dokázali mnoho.

Proto se ve středu 25. října žáci naší školy vydali do okolí Kašavy a zaměřili se na sběr odpadků. Žáci se mohli přesvědčit, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Snahou také bylo naučit se spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe. Věřme, že se nám tento cíl daří postupně naplňovat.