• Aktuality

     • Školka na ranči
      • Školka na ranči

      • 24. 6. 2019
      • Petra Bořutová

       FOTOGALERIE

       Letošní výlet jsme si užívali na ranči v Kostelanech. Hned po příjezdu nás přivítali kovbojové, kteří nás seznámili s programem.

       Hned na začátku na nás čekalo představení kovboje a práskání bičem, místy se nám zatajoval dech! Naše milá kovbojka Terezka nás provedla celým rančem, povídala nám, jaké koně zde chovají a jak s nimi pracují. Největším zážitkem byla projížďka na pravých kovbojských koních. Dále jsme pokračovali rančem, kde čekal na nás kovboj. Ukázal nám, jak takový kovboj přežíval v prériích, jak žil, jak lovil, čím lovil a co nosil za oděv. V malém indiánském městečku jsme se před deštěm schovali do indiánského týpí a indiánka, nám povídala, jak si žili takoví indiáni, co lovili, jedli a jak vyráběli různé nástroje a oděvy. V úplném úžasu jsme byli, když jsme navštívili loveckého samotáře, který lovil lišky, mývaly, medvědy, tuleně, klokany apod. a ukázal nám veškeré kůže z těchto zvířat, dokonce i hlavu z medvíděte Grizzlyho.

       Velkou třešinkou na konci našeho výletu bylo několik představení – ukázka žonglování pistolemi, pohádka „o zvířátkách a pytláku“ a na konec rychlo-kurz vaření „jak přežít v pustině“.

       V autobuse jsme si hezky odpočinuli po náročném výletu a s úsměvem na rtu jsme odcházeli domů.

     • Rozloučení s předškoláky
      • Rozloučení s předškoláky

      • 24. 6. 2019
      • Petra Bořutová

       FOTOGALERIE

       V úterý 18. 6. 2019 jsme připravily pro děti, co odcházejí do školy ,,Rozloučení s předškoláky“ s překvapením.

       Hned po obědě jsme šli na autobus, který nás dopravil do Vlčkové, odkud jsme šli pěšky vzhůru směr ,,HRAD LUKOV“. Pro nikoho z nás to ale nebyla snadná cesta, jelikož hned na začátku jsme museli udělat kmenovou poradu, a seznámit se s naší dobrodružnou cestou, na které jsme museli obelstít všechny bandity a zvládnout všechny připravené úkoly od loupežníka Sarky Farky.

       Hned na začátku jsme museli prokázat své znalosti písmen a sestavit své jméno z přírodnin. Jak jsme se přiblížili k lesu, byl čas splnit další úkol…zamaskovat se! Aby nás banditi nedostali! Celou cestu jsme měli oči na šťopkách, ale zdálo se nám, jako by nás někdo sledoval! Abychom věděli kdo, nechal nám loupežník jeho podobiznu, kterou jsme museli zeskládat. Vyslali jsme paní učitelku Peťu, aby šla prozkoumat terén k hradu, ale tak tak se nám vrátila zpět, protože po cestě slyšela, jakoby někoho přepadli banditi – a bylo tomu tak, našli jsme ve velké hromadě plno dukátů, ale nikde nikdo.

       Po příchodu k hradu, jsme si dali svačinku, abychom doplnili energii a prozkoumali každé zákoutí této zříceniny.

       Cestou zpátky k autobusové zastávce, jsme si zpívali písničky a těšili do cukrárny na dobroty.

       Po návratu z cukrárny však naše dobrodružství nekončilo, protože jsme museli splnit poslední úkol… Najít poklad, který nám za tu snahu nechal loupežník Sarka Farka ukrytou na našem „školkovém“ území. Byl tak dobře urytý, že jsme museli rozluštit zašifrované zprávy, které ležely kolem školy.

       Hurá! Poklad nalezen! Loupežník se svou ženou, kterou přepadli banditi v lese a přišla o dukáty, nám do pokladu zabalili plno sladkostí, sušenky, švihadla, náramky, plastelíny a zvýrazňovače.

       Pořádně jsme se po hledání napapali špekáčků a šli do školky užívat si další program toho dne… a to SPRCHU a DISKOTÉKU.

       Tuto dobrodružnou výpravu, jsme si užili úplně všichni: Pavlík, Linda, Kubík, Kubík, Davča, Maruška, Honzík, Barborka, Ondra, Ríša, Karolínka, Tobík a všechny paní učitelky

       Výletu zdar!!

     • Hurá za zvířátky
      • Hurá za zvířátky

      • 21. 6. 2019
      • Petra Drábková

       FOTOGALERIE

       V úterý byl pro druháky a třeťáky den za odměnu. Místo psaní posledních písemek jsme jeli autobusem do Lukova a po cyklostezce jsme se vydali pěšky do ZOO Lešná.  Cestou jsme si zahráli hry, graficky ozdobili část stezky (malovali křídami) a odlehčili batohy tak, že jsme snědli nabalené svačinky.

       V ZOO jsme  nakrmili rejnoky, v koruně stromů našli lenochoda, viděli spoustu zvířat, zařádili si na dětském hřišti a nakonec jsme se svezli i zoovláčkem.

       Počasí nám parádně vyšlo a výlet jsme si všichni užili.

     • Programujeme s Ozoboty
      • Programujeme s Ozoboty

      • 20. 6. 2019
      • Zdeněk Vlk

       FOTOGALERIE

       V 5. a 6. třídě jsme nově zkoušeli, jaké to je, pomocí jednoduchých kódů, naprogramovat malého robota – Ozobota.

       Děkujeme Sdružení rodičů a přátel školy a Komunitní škole Kašava za financování těchto minirobotů, díky kterým si žáci rozvíjí informatické myšlení, řešení problémů a logické myšlení.

     • Objevujeme a pozorujeme přírodu
      • Objevujeme a pozorujeme přírodu

      • 19. 6. 2019
      • Zdeňka Krmášková

       FOTOGALERIE

       Blížící se konec roku a letní počasí vyhání šesťáky stále častěji z lavic do přírody. A tak jsme šli objevovat tajemství přírody nad přehradou. Cestou jsme pozorovali stromy, ve kterých datel likvidoval kůrovce. Potom nám v cestě stála kaluž a my jsme mohli pozorovat skokana hnědého. Na silnici se zase před námi vlnil slepýš. A mohli jsme taky objevovat chráněné rostlinky: prstnatce májového, vemeníky, plavuně, lilii zlatohlavou, různé druhy kapradin, mechy i lišejníky. Nad přehradou jsme se pokochali pohledem na vodní hladinu, nasbírali si borůvky a obohaceni o spoustu zážitků jsme se vrátili zpět do školy.

      • Vydařená voda

      • 18. 6. 2019
      • Vladimír Drápal

       V pondělí 10. června vyjela již tradičně skupina 16 žáků osmé třídy se třemi pedagogickými pracovníky na Kurz vodní turistiky do Znojma.

       Cesta rychle uběhla a již v 11 hodin jsme byli ve Znojmě, kde na nás čekalo auto, které nám odvezlo naše batohy do místní loděnice, kde jsme také strávili první noc. Po příchodu do loděnice jsme postavili stany. Stavba stanů proběhla velmi rychle, protože nácvik stavění stanů jsme již provedli ve škole. Po obědě, který si již jednotlivé skupiny vařily, následovalo fasování lodí, pádel, barelů na věci do lodi a záchranných plaveckých vest. Potom nám instruktorka Jana nejdříve na souši vysvětlila základy pádlování, nošení lodí a bezpečnosti na vodě. Samotný nástup na vodu již byl pro některé z nás velkým zážitkem. Všichni jsme měli  kánoe pro dvě osoby, které se jmenovaly Vydry. Dvě hodiny, které jsme strávili na vodě, jsme věnovali základům pádlování. Několik z nás se při této příležitosti seznámilo s teplotou řeky Dyje. Na závěr výcviku však instruktorka konstatovala, že jsme všichni moc šikovní a že jsme dobře připraveni na následující cestu. Odpoledne nás při výcviku překvapil pan ředitel, který se přijel  podívat, jak výcvik zvládáme. Sám je zkušený vodák a tak také přispěl  s radami začínajícím vodákům, jak správně pádlovat.

       Po výcviku jsme si šli prohlédnout zajímavosti Znojma, zvláště se nám líbil znojemský hrad a krásné vyhlídky z něho do okolí.

       Ráno jsme po snídani sbalili stany, naložili věci do barelů a vyrazili, tentokrát pod dohledem instruktora Davida, do Krhovic, kde byl cíl této etapy. Po cestě dlouhé 15 km jsme zdolali pět jezů, z nichž čtyři jsme bravurně všichni sjeli. Pátý jez jsme obcházeli a instruktor nám po jezu posílal prázdné lodě. Tábořiště v Krhovicích bylo dobře vybavené, tekla pitná voda, záchody byly splachovací a dokonce tu pro nás otevřeli bufet, kde jsme si mohli koupit jak jídlo, tak pití. Spát jsme šli kolem jedenácté hodiny. Ráno nás opět vítalo slunce a u většiny z nás svědění po píchancích od komárů.

       Někteří měli těmito pozdravy od komárů pokryta celá záda.

       Závěrečná etapa do Hrádku byla dlouhá něco přes deset kilometrů a vedla krásnou oblastí znojemským národním parkem. Dyje již byla užší, takže byla důležitá spolupráce mezi háčkem a zadákem na lodi při překonávání meandrů. Stav vody byl naštěstí dostatečně vysoký, takže jsme až na jedno místo nemuseli vystoupit z lodi.

       Po příjezdu do Hrádku jsme vysušili lodě, odevzdali půjčený materiál a auta nás odvezla na nádraží do Božic, odkud jsme bez jakéhokoli čekání dojeli do Zlína.

       I přes velkou únavu, kterou všichni cítili, jsme se shodli, že se nám kurz vydařil. Dík za bezproblémový průběh kurzu patří také našim pedagogickým pracovníků Kláře Černochové a Petře Slováčkové, které svou energií a optimismem dodávali ostatním potřebné síly.

     • Opakujeme fyziku v 6. třídě
      • Opakujeme fyziku v 6. třídě

      • 18. 6. 2019
      • Hana Pospíšilová

       FOTOGALERIE

       Nejpříjemnější způsob jak si zopakovat učivo celého ročníku je opakovat v létě v okolí školy. Zkouší se samy děti – vybraní „komisaři“ mají k dispozici otázky i správné odpovědi, ostatní děti se záznamovým listem běhají mezi nimi a odpovídají na otázky. Komu se podaří zvládnout opakování dobře, dostane hezkou známku, ostatní se alespoň procvičí.

     • Třeťáci se vypravili do Kroměříže
      • Třeťáci se vypravili do Kroměříže

      • 17. 6. 2019
      • Petra Drábková

       FOTOGALERIE

       Tak už i třeťáci mají výlet za sebou.

       V pátek ráno jsme linkovým autobusem jeli do Zlína a odtud odcestovali vlakem do Kroměříže. Pro některé to byla první cesta vlakem.

       Po příjezdu do historického města jsme se přesunuli na hlavní náměstí, kde se nachází zrcadlové bludiště. Přivítala nás velmi milá paní provozovatelka a my strávili hodinu a půl zábavy. Poté naše kroky směřovaly do Podzámecké zahrady na prohlídku mini zoo a malou svačinku, abychom se posilnili na následující prohlídku zámku. Zde jsme si prohlédli místnosti Sala terrena, které jsou propojeny s Podzámeckou zahradou a mají svůj původní vzhled z období konce 17. století. Na tyto místnosti navazují dvě umělé jeskyně, kde se nám moc líbilo. Po prohlídce hurá zpět do Podzámky, kde jsme si prošli část zahrady, pozorovali volně se pohybující zvířata a zahráli hry. Pak už nás čekala jen prohlídka náměstí, nákup dárečků a hlavně něco na osvěžení (zmrzlinu a ledovou tříšť jsme si nemohli nechat ujít).

       Domů jsme se vraceli všichni moc spokojení.:-)

     • Páťáci v Praze
      • Páťáci v Praze

      • 17. 6. 2019
      • Barbora Michálková

       FOTOGALERIE

       Ve středu 12. 6. 2019 jsme se vydali na školní výlet do Prahy. Cesta vlakem ubíhala příjemně a my se těšili, co zajímavého poznáme a uvidíme. Jako první nás čekala návštěva České televizi. Seznámili jsme se zákulisím nejen výroby pořadů pro děti a dospělé, ale dostali jsme se až do režie ČT24, newsroomu nebo studia kde se natáčí diskuzní pořad s p. Jílkovou, Studio 6, Zprávičky apod. Hezká byla také výstava, která mapovala pohádky, seriály a pořady České televize pro děti a mládež. Líbil se jak Koloniál Péti Bajzy, tak i mluvící vlk z Arabely. 

       Poté jsme se přesunuli metrem na Pražský hrad. Kde všechny zaujala velkolepost Svatovítské katedrály či barevnost Zlaté uličky. Zámeckými schody jsme sešli na Malou stranu a procházkou přes Karlův most se dostali na Staroměstské náměstí. Zhlédli jsme Orloj a pokračovali k Prašné bráně. Nevynechali jsme samozřejmě ani Václavské náměstí. A to už bylo hodin tak akorát na návrat domů.

       Výlet se vydařil, a to i díky krásnému slunečnému počasí.

     • Deváťáci v Chorvatsku
      • Deváťáci v Chorvatsku

      • 16. 6. 2019
      • Jana Šindelářová + deváťáci

       FOTOGALERIE

       Hurráá!

       Konečně nastal den, kdy jsme stáli se sbalenými kufry u autobusu a nedočkavě čekali, až se „nalodíme“ a vydáme směrem na jih. Cesta probíhala zdárně, mírný zádrhel nastal na chorvatských hranicích, které jsme překročili až na třetí pokus.

       Dny prožité koupáním v moři, hrami a večerními toulkami městečkem Pakoštane zpestřil výlet lodí na ostrov Vrgada. Zlatým hřebem výletu se stali delfíni, kteří se objevili už za ostrovem a ukazovali nám, co umí.

       Bezvadný pobyt s nádherným počasím utekl jako voda, zbývá jen zabalit kufry a říci: „Díky Chorvatsko, díky Pakošane, díky všem, kteří se tu o nás perfektně během pobytu starali a někdy příště na shledanou!“

     • Dětský den v Kašavě
      • Dětský den v Kašavě

      • 14. 6. 2019
      • Zdeněk Vlk

       FOTOGALERIE

       Po dvou letech jsme v Kašavě dne 9. 6. 2019 mohli opět prožít krásné odpoledne při Dětském dnu, který si pro děti i dospělé připravily kašavské spolky, sdružení a organizace.

       Letošní ročník byl o něco pestřejší, protože byl okořeněn kulturním vystoupením dětí z mateřské školy a z 1. – 4. třídy základní školy. Dále prodejními trhy dětských výrobků, které pod vedením třídnicích učitelů vyráběli žáci kašavské základní školy.

       Místní spolky si pro děti připravily poznávací, zábavné, tvořivé i sportovní aktivity, jejichž splnění bylo po zásluze odměněno. V závěru celé akce již tradičně nechyběl přelet letadla, které zasypalo hřiště sladkým překvapením.

       Děkuji všem dobrovolníkům, kteří se aktivně podíleli na přípravě tohoto vydařeného odpoledne. Také ochotným zástupcům spolků Honební společenstvo, Sbor dobrovolných hasičů, Klub seniorů, Český červený kříž, Valachbajk team, Orel, Ochotnické divadlo, Mažoretky z komunitní školy, Žákovský parlament při ZŠ a MŠ Kašava, Sdružení rodičů a přátel kašavské školy a Zastupitelstvu obce Kašava.

     • Deváťáci obhájili své absolventské práce
      • Deváťáci obhájili své absolventské práce

      • 13. 6. 2019
      • Zdeněk Vlk

       FOTOGALERIE

       Než se naši deváťáci vypravili do Chorvatska, měli před sebou náročný úkol – před komisí a spolužáky obhájit své absolventské práce, na kterých pracovali od začátku školního roku.

       Téměř všichni se na obhajobu své závěrečné práce velmi dobře připravili. Komise, složená z pedagogických pracovníků, prezentace žáků hodnotila velmi pozitivně.

       Žáci vypracováním dokazují schopnost dlouhodobější samostatné práce, vyhledávání a zpracování informací, integrovat učivo více předmětů a nacházet souvislosti mezi jevy a poznatky, napsat vlastní úvahu na dané téma, výtvarného a grafického zpracování tématu, vyjádření v cizím jazyku, zpracovat text pomocí textového programu a prezentovat svou práci před veřejností.

       Hotové absolventské práce jsou vystaveny k nahlédnutí ve vestibulu školy.

     • Výletujeme
      • Výletujeme

      • 12. 6. 2019
      • Pavla Holíková, Petra Slováčková

       FOTOGALERIE

       Dne 29. 5. jsme se sešli ve třídě, abychom se dozvěděli, co nás čeká. Karolínka a paní učitelka Holíková nám odvezly věci na chatu a my jsme mezitím hráli společenské hry a připomněli si pravidla. Pak jsme vyrazili pěšky na túru.

       Po cestě na Zikmundov jsme prošli několik stanovišť naučné stezky, zahráli hry a dostali jsme se až na chatu. Část cesty jsme prošli se zavázanýma očima, byl to pro nás velký zážitek.

       Tam jsme se posilnili svačinkami od maminek a začali jsme vařit kotlíkový guláš- rozděleni do skupin jsme si připravili ingredience, nakrájeli cibuli, špekáčky (jeden guláš byl bez…), brambory a koření. Dochucovali všichni a šlo to poznatJ

       Po guláši zbylo mnoho nádobí, ale my nedbaje, jsme zkoušeli různá stanoviště-střílení na cíl prakem, foukačkou a bojovky.

       Dobrodružný den zakončila stezka odvahy.

       Po přespání na chatě jsme zamířili do ZOO Lešná, kde náš čekal výukový program „V Africe je pěkně horko“. Díky našim všetečným otázkám se program trochu protáhl….Oběd nám uvařil pan Robert Kogler, za což mu velmi děkujeme! Hladoví bychom nemohli dále pokračovat.

       Prošli jsme si ZOO, zastavili se tam, kde nás to nejvíc zajímalo, a pak už byl čas běžet na autobus.

       Ráda bych poděkovala p.uč. Holíkové, Káji Chmelařové, panu Koglerovi (který nás nakrmil:), panu Černochovi, který nás seznámil s výrobou dřevěného uhlí a hlavně paní uč. Slováčkové, která celý výlet připravila.

       Budeme na něj rádi vzpomínat!!!!

     • Kácení mája v Kašavě
      • Kácení mája v Kašavě

      • 6. 6. 2019
      • Klára Černochová

       FOTOGALERIE

       V sobotu 1. 6. proběhlo na návsi v Kašavě tradiční Kácení máje. Naše škola se zapojila mnoha krásnými vystoupeními.

       Čtvrťáci společně s paní učitelkou Slováčkovou odstartovali program písní o třech citrónkách, u které se doprovodili na boomwhackery. Třeťáci pod vedením paní učitelky Drábkové zazpívali a zdramatizovali píseň Hlídač krav. Paní učitelka Černochová připravila vystoupení v rámci hudební výchovy se dvěma ročníky. Šesťáci pomocí stroje času odcestovali do pravěku a žáci sedmé třídy se protančili přes největší hity Walta Disneyho. Jednotlivá třídní vystoupení doplnila ještě nejmladší mažoretková a zumbová skupina s vedoucí Markétou Třískovou, Anetou Kráčalíkovou a Kristýnou Fryšarovou.

       Jsme rádi, že můžeme být součástí podobných obecních akcí. Všem tímto moc děkujeme a těšíme se opět příští rok.

     • Učíme se v přírodě
      • Učíme se v přírodě

      • 6. 6. 2019
      • Zdeňka Krmášková

       FOTOGALERIE

       Součástí učiva přírodopisu je i botanika. Naučit se rozlišovat různé druhy rostlin je docela důležité. Rostliny nám mohou často velmi dobře sloužit, ale musíme je umět rozpoznat. Abychom si toto umění zdokonalili, vydali jsme se do přírody. Při své vycházce jsme narazili i na chráněné rostlinky – vstavače. Seznámili jsme se se spoustou rostlin, které nás obklopují. Byl to příjemně strávený čas v přírodě.