• Aktuality

     • Plavecké závody
      • Plavecké závody

      • 22. 6. 2023
      • Eva Lorencová

       I v letošním roce uspořádala Plavecká škola Zlín závody o Stříbrný věnec.  Soutěže se účastní žáci třetích ročníků zlínských i mimozlínských škol.

       Naši školu reprezentovali Natálie Drábková (prsa), Barbora Gavendová (kraul), Tereza Hýžová (znak), Mikuláš Holík (znak) a Ondřej Chudárek (kraul).

       Do finále se dostala a krásné třetí místo vybojovala Barbora Gavendová, tímto jí gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci naší školy.

     • Zábavná Kroměříž
      • Zábavná Kroměříž

      • 22. 6. 2023
      • Barbora Malíšková, Martina Vaculová

       V pátek 16. června jsme se s pátou třídou vypravili do Kroměříže. Čekala nás prohlídka zámecké části Sala terrena, kde se dětem nejvíce líbily uměle vytvořené jeskyně. Díky skvělému panu průvodci si odnesly i nové vědomosti. Poté jsme se „vyškrábali“ nahoru do věže, z které byl nádherný výhled na Kroměříž. I když měli někteří strach z výšek, tak to perfektně zvládli a udělali jsme si společnou fotku. Z věže jsme viděli celé náměstí a také zrcadlové bludiště, což byla naše další zastávka.

       V bludišti se dětem moc líbilo a přes všechna varování někteří odcházeli s boulí na čele. Velmi vtipná byla pokřivená zrcadla, která měnila tvar těla. Po hodině mezi zrcadly si zájemci koupili oběd v rychlém občerstvení a vrátili jsme se prozkoumat podzámeckou zahradu. Zaujala nás paví rodinka s mláďátky i další opeření obyvatelé zahrady.

       Posledním zážitkem z celého dne byla zpáteční cesta, neboť jsme jeli vlakem. I když to bylo náročné, věříme, že si děti výlet užily. 😊

     • Vycházka na Marušku a do Hošťálkové
      • Vycházka na Marušku a do Hošťálkové

      • 22. 6. 2023
      • Zdeňka Krmášková

       Ve středu 14. června se šesťáci vydali na rozhlednu Maruška. Vyhlídka z rozhledny do okolí byla překrásná. Po svačině zamířili do Hošťálkové, aby si doplnili přírodovědné znalosti.

       Turisté zvolili docela svižné tempo. V Hošťálkové se jim podařilo najít záchrannou stanici, kterou vede paní doktorka Kamila Křupalová. Všechny nadchlo prostředí, zvířata v prostorných čistých voliérách a výbězích, ale také milá paní veterinářka. Ochotně návštěvníkům věnovala svůj čas, celou stanicí všechny provedla a seznámila je s často smutnými osudy svých zvířecích svěřenců. Dozvěděli se, že tato záchranná stanice velkou část svého rozpočtu hradí z příspěvků dárců. Výlet byl zakončen návštěvou cukrárny na zámku v Hošťálkové.

       I díky zmrzlině a krásnému počasí se tento malý výlet vydařil.

     • Výlet do Kroměříže
      • Výlet do Kroměříže

      • 22. 6. 2023
      • Petra Drábková, Eliška Kořenková, Eva Lorencová

       Dlouho očekáváným okamžikem každého školního roku je vždy výlet. Druháci, třeťáci a čtvrťáci se na něj tentokrát vydali společně. V pondělí 12. června je čekala cesta do Kroměříže, kde na ně čekala spousta krás tohoto letos sedmsetšedesátiletého města.

       Program zahájili v Květné zahradě. Každý si tam našel něco, co ho nadchlo – skleník s exotickými rostlinami, kolonádu, bludiště nebo třeba fontánu s lekníny. Hodina na prohlídku rozhodně nestačila…

       V dalším bludišti, tentokrát zrcadlovém, se pak mnozí na chvíli opravdu ztratili. Někteří si odvezli i bouli na čele, protože cestu mezi zrcadly hledali příliš vehementně 😊.

       Z Podzámecké zahrady si většina bude jistě pamatovat pávy a krásný Platanový háj.

       Počasí přálo, a tak si žáci mohli vychutnat i vyhlášenou kroměřížskou italskou zmrzlinu. I když byl program náročný, vraceli se všichni moc spokojení a plní zážitků. Někteří už teď ví, že se do Kroměříže vydají brzy znovu – třeba aby pomohli najít poklad biskupa Bruna. 

     • SPARTAN – závod pro odvážné
      • SPARTAN – závod pro odvážné

      • 9. 6. 2023
      • Zdeněk Vlk

       22 odvážlivců reprezentovalo naši školu na netradičním závodu Podřevnické ligy, který se konal dne 7. 6. 2023 v Želechovicích. Jednalo se o překážkový závod SPARTAN 2023, ve kterém si sportovci z pěti základních škol poměřili své schopnosti v běhu, obratnosti, vytrvalosti i odvahy.

       Závodníci ve startovních vlnách probíhali trať v délce 1 kilometru, na které museli zdolávat nejrůznější překážky – podlézačky, skákání v pytli, balanční kladiny, vodní skluzavku, nošení pneumatiky, lanové centrum, plazení v bahně apod. Především „bahenní koupel“ si žáci náležitě užívali…

       Mám radost především z toho, že všichni naši závodníci běželi opravdu naplno, čímž jsme pro naši školu i bez nejstarších deváťáků vybojovali krásné 3. místo.

       Nejlépe se dařilo v jednotlivých kategoriích Dominiku Mahďákovi (1. místo), Marianě Klosové (3. místo), Radimu Mahďákovi (3. místo) Jakubu Hradilovi (5. místo), Sabině Daňkové (6. místo) a Matúšovi Džatkovi (6. místo).

       Všem našim běžcům děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a za nasazení při nelehkém závodu.

     • Poznávací výlet do Fryštáku
      • Poznávací výlet do Fryštáku

      • 9. 6. 2023
      • Eva Lorencová

       V pondělí 5. června se třeťáci vypravili na malý výlet do Fryštáku. Autobusovou linkou vyjeli směr Lukov již před osmou hodinou. Vyzkoušeli si, jak se cestuje s přestupem. Pro některé to byla premiéra.

       Na fryštáckém náměstí si děti prohlédly nejstarší dochovanou budovu Hrubou hospodu, historickou stavbu kostela sv. Mikuláše, sochu sv. Jana Nepomuckého. Dozvěděly se z vyprávění paní učitelky o tom, jaká práva městečko získalo ve středověku a jak se těžce dříve trestaly zločiny. Poslech vyprávění o významných rodácích se dětem vyplatil, protože všechny získané vědomosti mohly děti uplatnit v krátkém testu. Jak se říká v jednom přísloví „nejprve práce a potom zábava“.

       Další program už probíhal na dětském hřišti. Tam si děti užily všechny atrakce a vyběhaly se tak, že jim pořádně vytrávilo. Celá třída využila pozvání paní učitelky a u ní na zahradě si připravila pizzu. Každá skupina tu svou, oblíbenou.  A že jim opravdu chutnalo dokazují fotografie připojené k tomuto článku.

       Výlet se opravdu vydařil, počasí přálo a žáci si mohli vychutnat opožděný dárek ke Dni dětí.

     • Den dětí v Laser game Zlín
      • Den dětí v Laser game Zlín

      • 3. 6. 2023
      • Světlana Divilková

       Den dětí, který tradičně připadá na 1. června, oslavili sedmáci v Laser game aréně ve Zlíně. 

       Nebylo důležité, kdo vyhraje! Hlavním cílem bylo užít si společně čtvrteční odpoledne. A to se nám podařilo.

       Plocha arény má okolo 500 metrů čtverečních a prostor arény je velmi členitý. Napínavá atmosféra je umocněná výraznou hudbou a speciální mlhou. Všude je spousta chodeb, kde se lze schovat, překážky různých tvarů, stylů a výšek, takže se za ně dokáže skrýt opravdu každý. Souboj týmů v aréně úspěšně zvládl i pan zástupce Tomáš Juříček, kterému děkujeme za doprovod! 

        

     • Osmáci zdolali cyklotrasu podél Vsetínské Bečvy
      • Osmáci zdolali cyklotrasu podél Vsetínské Bečvy

      • 3. 6. 2023
      • Světlana Divilková

       Třicet dva kilometrů na kole z Velkých Karlovic do Vsetína absolvovali na konci května naši osmáci. Vydali jsme se ráno v 9 hodin po cyklostezce procházející celou obcí Velké Karlovice podél silnice 487 směrem na Vsetín. Tato trasa je označena cyklistickým značením jako cyklotrasa č. 50. Za Velkými Karlovicemi se cyklostezka odkláněla od silnice k řece a procházela městem Karolinka. Po opuštění Karolinky na okraji následující obce Nový Hrozenkov jsme přejeli hlavní silnici k umělému jezeru nazývanému „Balaton“. Dále jsme projeli obcemi Halenkov, Huslenky, Hovězí a Janová. Cyklostezka se stále držela Vsetínské Bečvy a do obydlených částí obcí vstupovala pouze okrajově. Z obce Janová do Vsetína to byly poslední 4 kilometry. Ve Vsetíně jsme byli ve 14.30.

       Cestou jsme udělali několik zastávek. Jednou z nich byl například dřevěný kostelík Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, při jehož stavbě původně nebyl použit žádný hřebík. Zastavili jsme také na zmiňovaném Balatonu, ale počasí bohužel nebylo na koupání. Trochu adrenalinu si pak někteří nadšení cyklisté užili na novém pump tracku v Halenkově.

       Celá akce by se neobešla bez pomoci jednoho z tatínků – Aleše Holíka a dvou zaměstnanců obce – Ladislava Drábka a Romana Šumšala, kteří nám pomohli s přepravou kol z Kašavy do Karlovic a pak zase se Vsetína do Kašavy. Všem moc děkujeme! Pedagogický doprovod zajistili Světlana Divilková, Kateřina Maděrová a s Tomáš Juříček.

     • Reportáž plná emocí zachycuje vyprávění pamětníka
      • Reportáž plná emocí zachycuje vyprávění pamětníka

      • 31. 5. 2023
      • Světlana Divilková

       Dvě žákyně kašavské školy se uplynulých měsících staly rozhlasovými dokumentaristkami a v rámci projektu Příběhy našich sousedů zpracovaly reportáž s Jiřím Červenkou, který je jedním z posledních pamětníků druhé světové války. Pavlíně Daňkové z osmé třídy a o rok mladší Julii Julinové se podařilo zachytit autentický příběh pana Červenky, který v reportáži vzpomíná na pád letadla u Kašavy a další tragické momenty, které jsou s touto událostí spojeny.

       Slavnostní prezentace sedmi týmů (šest týmů ze zlínských škol a jeden tým z Kašavy) se uskutečnila v pondělí 29. května 2023 v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. 

       Odborní garanti projektu ocenili zejména to, že se děvčatům podařilo zachytit velmi emotivní vypravování pamětníka, výborně zpracovaly bodový scénář rozhlasové reportáže a vše originálně odprezentovaly před plně obsazeným sálem. Ve své prezentaci mladé reportérky pozvaly hosty slavnostního večera na místa spjatá se zmiňovanými událostmi. „Nám se díky reportáži propojilo několik věcí dohromady. Věděly jsme, že u Kašavy spadlo letadlo, na místě jsme i byly, známe pomníky v obci, ale až teď díky panu Červenkovi víme, jak to přesně bylo,“ uvedly Pavlína s Julií.

       Výsledek jejich práce si můžete poslechnout na internetových stránkách https://www.pribehynasichsousedu.cz/zlin/zlin-zlin/jiri-cervenka/

       Do tohoto projektu bychom se nemohli zapojit bez podpory obce Kašava. Představitelé obce přitom projekt podpořili již podruhé. V loňském roce na svých reportážích pracovaly dva žákovské týmy. Díky nim je ve veřejném archivu organizace Post Bellum uložen příběh paní Emílie Červenkové z Kašavy a paní Drahomíry Mrázkové z Držkové.

     • Hráli jsme si s větnými členy
      • Hráli jsme si s větnými členy

      • 26. 5. 2023
      • Světlana Divilková

       Deváťáci připravili pro sedmáky češtinářskou hru. Větná stavba je totiž pro většinu školáků trochu oříšek, a tak jsme vyzkoušeli zábavnější způsob procvičování. Navíc se nám podařilo „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Deváťáci se po přijímačkách v hodinách českého jazyka zabavili výrobou kartiček s kvízovými otázkami a sedmáci se po namáhavá frontální výuce uvolnili při soutěžení ve dvojících o co největší počet správně zodpovězených otázek. Všechno důležité si tím pádem zopakovali a další den jsme mohli zařadit rychlé ústní zkoušení.

       Větná stavba už snad nebude pro sedmáky takový strašák a deváťáky určitě potěší, že jejich práce měla praktické a velmi užitečné uplatnění.

     • 27. ročník Kašavského běhu
      • 27. ročník Kašavského běhu

      • 25. 5. 2023
      • Zdeněk Vlk

       V úterý 23. 5. se v Kašavě běžel již 27. ročník Kašavského běhu, kterého se zúčastnilo 214 závodníků a závodnic ze základních škol z Kašavy, Fryštáku, Hošťálkové, Lukova, Slušovic, Štípy, Trnavy, Veselé a Želechovic.

       I letošním ročníku běžci překonali 5 rekordů v pěti kategoriích, ve kterých běželi zvlášť holky a kluci.

       Ve velké konkurenci se z kašavských závodníků nejlépe dařilo Sáře Šarmanové z 1. třídy (4. místo), Barboře Gavendové ze 3. třídy (4. místo), Štěpánu Červenkovi z 9. třídy (4. místo), Davidu Gavendovi z 1. třídy (5. místo), Marianě Klosové z 5. třídy (5. místo), Elle Zbrankové z 1. třídy (6. místo), Anně Vesecké ze 3. třídy (6. místo), Dominiku Mahďákovi z 5. třídy (6. místo), Jindrovi Chudárkovi a Amálii Petrů z 1. třídy (7. místo), Kristianě Klosové z 6. třídy (7. místo), Sabině Daňkové z 5. třídy (8. místo), Barboře Procházkové ze 4. třídy (9. místo) a Lucii Třískové z 8. třídy (9. místo).

       Všem závodníkům, kteří se běhu zúčastnili, děkuji za příkladnou reprezentaci školy. Děkuji také všem zaměstnancům a žákům za přípravu a organizaci Kašavského běhu.

     • Trip to Prague
      • Trip to Prague

      • 25. 5. 2023
      • Žáci 8. třídy

       V úterý 16. května jsme vyrazili vlakem do Prahy. Dorazili jsme na nádraží a přesunuli jsme se do pensionu Akát. Vydali jsme se na Vyšehrad a večer jsme šli na představení „Ani o den dýl“ do divadla Gong.

       Ve středu nás čekal Svět medúz, poté jsme přešli přes Staroměstské náměstí kolem orloje, přes Karlův most na Pražský hrad. Menší skupina navštívila i Petřínskou rozhlednu a zrcadlové bludiště.

       Ve čtvrtek ráno jsme si sbalili věci. Závěrem našeho výletu bylo Muzeum fantastických iluzí a Václavské náměstí. Před odjezdem jsme měli sraz „pod ocasem“ a vyrazili jsme na nádraží.

       Moc jsme si výlet užili. Paní učitelce Šimkové a paní učitelce Pospíšilové moc děkujeme za pěkné zážitky.

     • Rozhodnutí o přijetí do MŠ 2023/2024
      • Rozhodnutí o přijetí do MŠ 2023/2024

      • 24. 5. 2023
      • Zdeněk Vlk

       Mateřská škola, jejíž činnost vykonává Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace, rozhodla ve věci řízení přijetí k předškolnímu vzdělávání pro školní rok 2022/2023 svým ředitelem podle ustanovení § 34, § 165 odst. 2 písm. b) zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, a v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění, takto:​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       O přijetí dítěte je vyhotoveno písemné rozhodnutí, které je součástí spisu dítěte ve škole.  Přijatým dětem není rozhodnutí v písemné podobě doručováno, zákonný zástupce si může požádat ředitele školy o jeho vydání.

       Rozhodnutí o nepřijetí k předškolnímu vzdělávání bude doručeno v písemné podobě zákonným zástupcům.

       Poučení:

       Proti tomuto rozhodnutí lze podat odvolání do 15 dnů ode dne jeho doručení. Odvolání se podává u ředitele mateřské školy, jejíž činnost vykonává Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace, a rozhoduje o něm Krajský úřad Zlínského kraje.

       Zápis do mateřské školy 2023/2024 - seznam přijatých dětí

     • Preventivka Méďové
      • Preventivka Méďové

      • 24. 5. 2023
      • Petra Drábková

       I ve druhé třídě jsme prošli preventivním programem, který měl název MÉĎOVÉ.

       Prevence byla zaměřena na rizikové chování dětí, dále na rozvoj emoční inteligence, kreativity, vyjadřovací schopnosti a osobní růst. Hlavním cílem však bylo uvědomit si rizika nevhodného a nežádoucího chování, přiznat si chybu a poté ji umět napravit.

       Žáci si v průběhu programu zahráli kolektivní hry a vytvářeli živé obrazy. Řešili různé modelové situace na základě převyprávění pohádky „O třech medvědech“, kde Maruška provedla několik průšvihů. Žáci se nad jejím chováním zamýšleli a nacházeli řešení situací.  Žáci si program užili a pěkně s lektorkami spolupracovali. Jako poděkování lektorkám zazpívali a zatancovali písničku O medvědovi, který ztratil med.

     • Ekoolympiáda
      • Ekoolympiáda

      • 24. 5. 2023
      • Zdeňka Krmášková

       Ve středu 10. května proběhl v prostorách školní zahrady a Ekoučebny ZŠ Zlín – Štípa 13. ročník Ekoolympiády.

       Soutěže se zúčastnilo přes dvacet škol z celého Zlínského kraje. Podmínkou Účast byla podmíněna vstupním projektem, který byl zaměřen na ekologické aktivity školy a obce. Samotná soutěž měla čtyři části – otázky z ekologie, ochrany přírody, poznávání rostlin a živočichů a výukový program, připravený pracovníky Zoo Zlín.

       Naši školu reprezentovala Pavlína Daňková z 8. třídy a Adam Julina z 9. třídy. Oběma soutěžícím děkuji za vzornou reprezentaci školy.

     • Soutěž Mladý zdravotník
      • Soutěž Mladý zdravotník

      • 24. 5. 2023
      • Anežka Morávková

       Ve čtvrtek 11. května se naše škola zúčastnila soutěže Mladý zdravotník. Hned ráno v 9:00 hodin nás uvítala paní ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže ve Zlíně Michaela Stýblová. Jakmile jsme se dozvěděli všechny potřebné informace, rozešli jsme se na stanoviště plnit úkoly z první pomoci.

       Čekal nás transport člověka, obvazová technika, první pomoc při zástavě dechu, zavřená zlomenina, masivní krvácení z rukou a ošetření očí. Potom nám předvedli, jak máme v případě potřeby manipulovat s AED (automatizovaný externí defibrilátor). Když jsme splnili všechny úkoly, šli jsme na svačinku. Ve 12:15 bylo vyhlášení. Soutěžní družstvo složené z děvčat 6. třídy se umístilo na 9. místě, další naši zástupci z 9. třídy obsadili 8. místo.

       Všem se nám tam líbilo a děkujeme červenému kříži za zkušenosti.

     • Exkurze na stanici ZZS ve Zlíně
      • Exkurze na stanici ZZS ve Zlíně

      • 19. 5. 2023
      • Kristiana Klosová

       V pátek 12. května se společně 6. a 4. třída vydaly navštívit Zdravotnickou záchrannou službu Zlín.

       S paní Poláškovou jsme si pověděli něco o první pomoci a vyzkoušeli jsme si mimo jiné i náročný Heimlichův manévr.

       Pan Tkadlec nás provedl garážemi, kde jsme si prohlédli vybavení záchranářského vozu a zjistili jsme, jak probíhá výjezd záchranné služby.

       Dozvěděli jsme se spoustu užitečných informací. Děkujeme všem, kteří se nám během celého dopoledne na ZZS věnovali.